Čtvrtek 27. února 2020svátek má Alexandr 0 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Němci chtějí za vraždy na hranicích stíhat české velitele. Platforma viní i Štrougala

Lubomír Štrougal se svou ženou | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lubomír Štrougal se svou ženou | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

BERLÍN/PRAHA Němečtí vyšetřovatelé považují zabití pěti Němců na československých hranicích v době komunismu za mezinárodní zločin. Navrhují, aby velitelé zodpovědní za střežení hranic byli stíháni pro vraždu. Informovala o tom Platforma evropské paměti a svědomí, která loni v srpnu podala trestní oznámení na 67 představitelů komunistického režimu.

Platforma podala trestní oznámení na téměř sedm desítek českých a slovenských občanů, mezi nimiž nechybí bývalý šéf KSČ Miloš Jakeš a někdejší komunističtí premiéři Lubomír Štrougal a Peter Colotka, loni v srpnu. Učinila tak proto, že vyjma čtyř řadových pohraničníků nebyl v Česku za usmrcení emigrantů nikdo potrestán. Po více než půl roce má organizace od německých vyšetřovalů k dispozici již dvě vyrozumění.

První obdržela v říjnu loňského roku. Nejvyšší spolkový státní zástupce tehdy označil úmyslné zabíjení neozbrojených uprchlíků na hranicích bývalého Československa za mezinárodní zločin. Došlo podle něj totiž k zásadnímu porušení lidských práv na život a na svobodu pohybu. V polovině března se pak k případu vyjádřil i státní zástupce ve Weidenu, který minimálně pro velitele, kteří se podíleli na střežení hranic, navrhuje překvalifikování činů na „vraždy z nízkých pohnutek“.

Výkonná ředitelka platformy Neela Winkelmannová dosavadní závěry německých vyšetřovatelů vítá. „Pro oběti československé železné opony jsou stěžejní. Dosud se totiž žádné oficiální nebo akademické místo v České ani Slovenské republice neodvážilo zkonstatovat, že se jedná o nepromlčitelné činy,“ uvedla.

Štrougalův tajný rozkaz

Nyní chce spolu se svými kolegy ještě prokázat, že klíčový rozkaz k aktivitám tajných služeb a pohraniční stráže vydal expremiér Lubomír Štrougal.

“Platforma dodá v těchto dnech do Weidenu dosud neznámé dokumenty, mezi nimi tajný rozkaz jednoho z hlavních podezřelých, ministra vnitra a pozdějšího premiéra ČSSR Lubomíra Štrougala, který dokládá systematické a plánované pronikání komunistických tajných služeb a pohraniční stráže na území sousedních západních států,“ informovala Winkelmannová.

Miloš Jakeš na oslavě svátku práce KSČM.

Trestní oznámení se týká i bývalého šéfa KSČ Miloše Jakeš.

Zastupitelství totiž v jednom případě připustilo, že se mohlo jednat o „vražedný úmysl v řetězci velení“. Konkrétně šlo o případ bavorského muže zabitého pohraničníky ČSSR při pronásledování uniklého uprchlíka na území SRN.

Oznámení ze srpna loňského roku se týká také smrti východoněmeckého uprchlíka Hartmuta Tautze, který byl před 30 lety na hranici u Bratislavy roztrhán psy pohraničníků. Další z obětí je Richard Schlenz, kterému se v roce 1967 povedlo přeplavat Dunaj u Děvína a byl českým pohraničníkem zastřelen až na rakouském břehu. Mezi oběti patří rovněž Johann Dick z Bavorska, který byl v roce 1986 při pátrání pohraničníků po polských uprchlících střelen na německém území, odtažen na české a zemřel při převozu do nemocnice.

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

TIP: Jak vybrat umělé mléko? Chtějte takové, které připomíná mateřské
TIP: Jak vybrat umělé mléko? Chtějte takové, které připomíná mateřské

Může se stát, že maminka ze zdravotních důvodů kojit nemůže nebo má mléka málo, případně má dítě problémy se sáním. Trápit se donekonečna tím, že vás maminka kojila do dvou let a vy už po pár měsících nemáte ani kapku, není nic platné.