9. listopadu 2015 14:32 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vraždu vlivného politika Housky přezkoumá Ústavní soud

Michal Krnáč u odvolacího soudu, který mu zmírnil trest na 13 let z původních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michal Krnáč u odvolacího soudu, který mu zmírnil trest na 13 let z původních... | foto: MAFRA

BRNO Případ vraždy chomutovského podnikatele a vlivného člena ČSSD Romana Housky přezkoumá Ústavní soud (ÚS). Údajný pachatel Michal Krnáč, jenž si má odpykat 13 let ve vězení, podal ústavní stížnost. Vyplývá to z veřejných justičních databází. Krnáčovo dovolání v létě odmítl Nejvyšší soud. Stížnost je poslední šancí, jak rozsudek zvrátit.

Mluvčí ÚS Miroslava Sedláčková podání stížnosti nekomentovala. Soud se ke konkrétním kauzám lidí, kteří jsou ve výkonu trestu, obvykle nevyjadřuje. Soudcem zpravodajem je Jaromír Jirsa.

Krajský soud v Ústí nad Labem poslal loni v říjnu Krnáče do vězení na 17,5 roku. Pražský vrchní soud v lednu zmírnil trest na 13 let. Podle pravomocného rozsudku Krnáč zastřelil Housku v listopadu 2013 u jeho domu v Chomutově čtyřmi ranami z pistole. K usmrcení sociálního demokrata se původně přiznal, u pražského soudu ale změnil výpověď a prohlásil, že Housku nezabil. Soud však uvěřil jeho první výpovědi.

Rozsudek nabyl právní moci po rozhodnutí vrchního soudu. Poté také Krnáč opustil vazební věznici a nastoupil výkon trestu. NS Krnáčovo dovolání podle svého mluvčího Petra Tomíčka odmítl jako zjevně neopodstatněné. Potvrdil, že Krnáč na Housku zaútočil s rozmyslem, respektive po předchozím uvážení. Z dokazování totiž například vyplynulo, že si pachatel předem opatřil paralyzér a pistoli. Lze tak učinit závěr, že předem uvážil způsob, místo a dobu spáchání trestného činu. Nešlo prý o shodu náhod, jak naznačovala obhajoba.

Vražda se pravděpodobně odehrála tak, že Krnáč nejprve Housku napadl elektrickým paralyzérem, poté mu k břichu přiložil pistoli a jednou vystřelil. Zbývající tři výstřely směřovaly z bezprostřední blízkosti do hlavy oběti. Přesný průběh činu se však u soudu neprokázal, protože chyběly důkazy. Právní zástupci pozůstalých Marie Benešová a Michael Kis požadovali lepší vyšetření případu.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz