Úterý 7. února 2023, svátek má Veronika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Do října se stalo více vražd než za loňský rok. Většina kvůli osobním sporům

Ilustrační foto foto: Petr Ježek, MF DNES

V Česku do konce září došlo k většímu počtu vražd než za celý loňský rok. Podle policejních statistik se od letošního ledna do září vraždilo 122krát, zatímco loni se v tomto období stalo pouze 85 vražd. Za celý rok 2021 došlo ke 105 mordům. Číslo ale nelze přičítat žádnému společenskému jevu, jako například následkům covidu nebo krizi. Většinu vrahů nadále motivují osobní spory.
  13:59

„Nárůst skutečně registrujeme. Vraždy je ale potřeba posuzovat případ od případu,“ řekl v úterý tiskový mluvčí prezidia Jakub Vinčálek. „U většiny vražd zná oběť svého vraha,“ upozornil.

Vražd motivovaných osobními vztahy bylo za prvních devět měsíců letošního roku celkem 66. Tři další vraždy byly na objednávku, dvě loupežné a jedna sexuální. Zbývající padesátka vražd měla motivy, které policejní statistici nepodřadili ani pod jednu z těchto kategorií.

To, zda se za rostoucím počtem vražd skrývá nějaký dlouhodobější trend, by podle Vinčálka bylo otázkou spíše pro kriminology a další badatele. Na rozdíl od policistů totiž mají k dispozici například i následné rozsudky z jednotlivých případů. Vinčálek ale míní, že vzhledem k počtu obyvatel Česka je 122 vražd málo reprezentativním vzorkem ke kategorickým závěrům. „Bylo by zavádějící vztahovat to na celou společnost,“ podotkl.

Nejvíce vražd, 16, se letos do konce září stalo v Ústeckém kraji. O jednu vraždu méně evidoval Středočeský kraj, v hlavním městě se jich stalo 14 a v Moravskoslezském kraji 13. Statistiky dále uvádějí, že ze 122 vražd jich spáchali 14 cizinci a 28 recidivisté.

Měsícem s nejvyšším počtem vražd bylo září, kdy jich policisté začali řešit 20. O jednu vraždu méně se stalo v dubnu. Naopak nejméně vražd, sedm, bylo v únoru.

Ze 122 registrovaných vražd jich policie objasnila 104, což představuje 85,3 procenta. Loňská objasněnost vražd na konci září byla v podstatě stejná, zhruba o půl procenta vyšší.

O tom, že počet vražd v určitém období nelze přisuzovat společenským jevům, jak se to často nabízí, mluvil před časem v rozhovoru pro iDNES.cz psychoterapeut a odborník na vrahy Andrej Drbohlav. „Počet vražd se postupem času vlní, mnohdy nezávisle na vnějších okolnostech... U vražd sehrává roli obrovské množství věcí, jako třeba aktuální politické nastavení, nálady ve společnosti, současná ekonomická situace, jak kvalitní je kriminalistická činnost v dané oblasti, kriminalita regionu nebo i přísun nových drog,“ řekl.

Už nyní je zřejmé, že statistiky za říjen přinesou další nárůst vražd. Žena ze Šumperska se přiznala k tomu, že minulý týden zavraždila svého měsíčního syna. Na Šumpersku zemřel i sedmnáctiletý mladík po pobodání od svého o rok staršího známého.

V Praze policisté minulý týden obvinili šestnáctiletého chlapce z vraždy o tři roky staršího mladíka. Zabývají se také vraždou, v níž figuruje středočeská zubařka. Ve vazbě skončila rovněž žena, která podle kriminalistů ubodala třiatřicetiletého muže v pražské Libni. Svého bývalého přítele ubodala také žena v Pardubicích.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat