Sobota 29. ledna 2022, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vražedkyně ze Žďáru útočila už dříve. Pobodala vychovatelku a držela rukojmí

Česko

  13:59aktualizováno  15:16
PRAHA - Žena, kterou policie zadržela po vražedném útoku na žďárské obchodní akademii, útočila se zbraní v ruce už před dvěma roky. Tehdy přišla do základní školy v Havířově, kde nožem napadla v jídelně vychovatelku. Sedmiletou školačku si poté vzala jako rukojmí. Po hodině dítě osbobodili policisté.

Útoky na děti a mládež nejsou v Čechách žádným unikátem foto: MAFRA - Petr Lemberk

Informaci o minulosti podezřelé ženy z Ostravska přinesla Česká televize. K události došlo v květnu 2012 na havířovské základní škole v Moravské ulici.

Vychovatelka Lenka Slavíková tehdy seřadila jako každý den děti na chodbě a chtěla je po obědě odvést do školní družiny. Ve chvíli, kdy je počítala, na ni však náhle zaútočila žena, které si už před tím všimla v jídelně. Myslela si však, že jde o některého z rodičů, který přišel popohnat své dítě.

PSALI JSME PŘED DVĚMA ROKY:

„Pak už jsem jen zahlédla čepel nože a ucítila bolest. Zaútočila na mě bez jediného slova,“ popsala tehdy události pro časopis Týden.

Útočnice poté jednu žákyni první třídy zatáhla do kanceláře a udělala z ní rukojmí. Po hodině vyjednávání policisté dívku osvobodili pomocí dělobuchu a dýmovnice. Šťastný konec měla událost i pro vychovatelku. Přestože utrpěla 11 bodných ran, útok přežila.

Pro spoustu studentů to bude trauma na celý život
Útoky na děti a mládež nejsou v Čechách žádným unikátem
Útočncí byla 26letá žena z Olomoucka. Její vztah ke škole i ke studentům...
Nepochopitelná vražda bude pro zdejší společnost těžko vstřebat

Lékaři později uvedli, že je útočnice duševně vyšinutá a trpí schizofrenií. Místo vězení tak skončila na psychiatrii. Okresní soud v Opavě však letos v únoru rozhodl, že místo ústavní léčby může žena nově přejít na ambulantní léčbu. Stačit měly už jen docházky k psychiatrovi. Její pobyt na svobodě však v úterý skončil tragédií ve Žďáře nad Sázavou, kde jednoho chlapce ubodala a další dvě dívky a policistu zranila. VÍCE ČTĚTE ZDE.

Litovala toho, tvrdí léčebna

„Po roce od nařízení ústavní léčby podala léčebna návrh na přeměnu ústavní léčby na ambulantní. Návrh podali z důvodu zlepšení zdravotního stavu. Ve spise je uvedeno, že pacientka si uvědomila, co způsobila, litovala toho a vytvořila si nadhled,“ uvedl v úterý Tomáš Kamrádek, mluvčí Okresního soudu v Opavě. Na základě těchto argumentů soud žádosti vyhověl a ústavní léčbu zrušil.

Žena nemocnici opustila. Podle Kamrádka uvedla, že bude žít v Havířově u své matky, která na ni měla dohlížet. „Státní zástupce i obhájce pacientky se vzdali práva na odvolání,“ dodal.

Ředitel Psychiatrické nemocnice Opava Ivan Drábek si vražedkyni vybavil. „Vím, že to byla naše bývalá pacientka,“ řekl. Dodal však, že nemocnice podle něj postupovala správně, když požádala o propuštění ženy z ústavní léčby. „Musíme takto postupovat, když důvody ústavní léčby pominou. Důvody pro umístění do detenčního ústavu jsme neshledali,“ uvedl.

Útoky na školách

8. prosince 2003 - Psychicky nemocný student královéhradecké univerzity napadl baseballovou pálkou třiapadesátiletého pedagoga Jana Laška. Podle vyšetřovatelů byl útočník v době spáchání činu nepříčetný, a státní zastupitelství proto zastavilo jeho stíhání.

1. března 2004 - Student učiliště ve Svitavách vážně pobodal svého pedagoga. Ten po převozu do nemocnice zemřel. Krajský soud v Hradci Králové odsoudil sedmnáctiletého učně za vraždu jeho učitele k devíti letům vězení.

26. září 2011 - Patnáctiletý student napadl nožem a paličkou na maso sekretářku gymnázia v Chomutově. Křičel, že je terorista. Útok zastavil ředitel školy spolu se školníkem, kteří žáka přemohli. Napadená žena utrpěla šok a několik drobných zranění na rukou.

22. května 2012 - V jídelně školy v Havířově-Šumbarku pobodala žena vychovatelku, načež si vzala sedmiletou školačku jako rukojmí. Dívku se policii podařilo osvobodit a útočnici zadržet. Zraněná učitelka skončila v nemocnici. Útočnici policie obvinila z pokusu o vraždu a braní rukojmí, stíhání bylo v prosinci 2012 zastaveno, pachatelka byla psychicky nemocná.

29. října 2012 - Na gymnáziu v Rakovníku napadl čtrnáctiletý student učitelku. Podle informací médií ženu pobodal. Těžce zraněnou učitelku přepravil vrtulník záchranné služby do pražské střešovické nemocnice, kde se rychle zotavila. Útočník nebyl vzhledem k věku trestně odpovědný.

25. března 2014 - Dva mladíci z Výchovného ústavu v Králíkách na Orlickoústecku brutálně napadli vychovatele a vychovatelku. Muži vrazil jeden z útočníků šroubovák do krku, ženu povalil na zem a oba ji kopali do hlavy a těla. Chlapci útočili, protože chtěli utéct, což se jim ale nepovedlo. Ministerská kontrola následně odhalila v ústavu řadu pochybění, letos v červnu ohlásil ministr školství, že se zařízení uzavře.

Autoři: ,

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Advantage Consulting, s.r.o.
VEDOUCÍ ÚDRŽBY (45-55.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 45 000 - 55 000 Kč