Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Vražedné plány doktora Bartáka: justice selhala, klíč je tajemná nahrávka

Česko

  5:05
BRNO/PRAHA - Justice v kauze údajně plánovaných vražd lékařem Jaroslavem Bartákem zásadně pochybila. Plyne to z rozhodnutí Nejvyššího soudu, do něhož Lidovky.cz nahlédly. Nižší instance neprověřily, za jakých okolností pořídil svědek klíčový důkaz. Justice se tak musí případem probrat znovu. Barták v minulosti proslul především sexuálními útoky na své asistentky, které mu ‚vynesly‘ dvanáctiletý trest.

Někdejší spolumajitel polikliniky Modřany, dlouholetý sekretář pražského Lions Clubu a lékař Jaroslav Barták. foto:  Petr Topič, MAFRA

Když Barták v roce 2013 čekal v liberecké vazbě na verdikt v případu zneužívání asistentek, měl začít spřádat plán na vraždu a vydírání celkem šesti lidí. Motivací mu byla údajně pomsta, již chtěl vykonat na svědcích ve své sexuální kauze. Jeho plány se donesly kriminalistům, ti ho obvinili a v listopadu 2016 mu odvolací soud vyměřil osm let vězení. Jenže na sklonku loňského roku do kauzy promluvil Nejvyšší soud, po Bartákově dovolání verdikt zrušil.

Justice musí znovu řešit Bartákovu kauzu, zasáhl Nejvyšší soud

„Nejvyšší soud nemůže, až na výjimky, zkoumat skutkový stav věci, avšak tady má velmi významné pochybnosti o tom, zda závěry obsažené v napadených rozhodnutích nejsou v extrémním nesouladu se skutkovými zjištěními,“ sdělil k tomu serveru Lidovky.cz mluvčí soudu Petr Tomíček. Dosud nebylo jasné, co konkrétně dovolací instanci k tomuto kroku vedlo. Server Lidovky.cz však nyní nahlédl do jejího rozhodnutí, z něhož jsou důvody zřetelné.

Stěžejním důkazem se v procesu stala nahrávka, kterou hodinkami pořídil Bartákův spoluvězeň Miloš L. Záznam zachycuje rozmluvy obou mužů, v nichž lékař o vraždách a vydírání skutečně mluvil. Usvědčit ho pak pomohla i výpověď spoluvězně. Jenže podle Nejvyššího soudu nižší instance hrubě selhaly tím, že neobjasnily okolnosti vzniku záznamu.

‚Soud postrádá snahu rozkrytí případu‘

„Okolnost, že svědek (Miloš) L. odmítl vypovídat o tom, kdo mu hodinky s nahrávacím zařízením do věznice dodal, na čí popud si toto zařízení opatřil, jakým způsobem a za čí pomoci se zařízení dostalo do věznice, čí byl nápad dodat zařízení policistovi, motivace tohoto úkonu, není v rozsudku náležitě objasněna a vysvětlena,“ píše v rozhodnutí senát v čele se soudkyní Danuší Novotnou.

Svědek vypověděl, že Bartákovy promluvy považoval za pouhé tlachání. Když v nich pokračoval, počal je vnímat jako skutečnou hrozbu a sehnal si nahrávací zařízení. Liberecká pobočka Krajského soudu v Ústí nad Labem, jenž v prvním stupni kauzu vyřizovala, ho ani netlačila k odpovědi, kde k technice přišel. Nejvyšší soud si všímá i toho, že v předchozím řízení se nikdo nezabýval tím, proč spoluvězeň změnil názor.

Barták přichází do soudní síně.
Lékař Barták před soudem

„Dovolací soud postrádá jakoukoli snahu po skutečném rozkrytí všech okolností případu, neboť oba soudy vycházejí z předpokladu důkazy nepodloženého, že svědek (Miloš) L. postupem času sám posoudil, docenil a zalekl se vysoké míry protiprávnosti řečí a úvah obviněného,“ konstatuje s tím, že nižší instance k výpovědi svědka přistupují velmi benevolentně, přestože nahrávkou porušil Bartákovo právo na ochranu osobnosti.

Právě kvůli zásahu do Bartákovým práv měly předchozí instance podle Nejvyššího soudu tím spíš vykázat pečlivost v tom, aby motivy Miloše L. rozkryly. Na tuto snahu podle něj rezignovaly. Dále pak postrádá vůli vypořádat se s výpověďmi znalců o relevanci Bartákových promluv, které mohly být ovlivněny alkoholem, léky i poruchou osobnosti. Podle jednoho ze znalců byly přitom natolik absurdní, že nemohly být myšleny vážně.

Justice nezajistila Bartákovi férový proces

Podle Nejvyššího soudu tak nižší instance nedostály své povinnosti garantovat obžalovanému férový proces. Řízení vedly v rozporu se zákonem, což v důsledku znamenalo, že neprokázaly obvinění přednesená žalobcem. „Přeci nemůžu být odsouzen za řeči, co neměly reálný základ. Nemyslel jsem to vážně, žádný trestný čin jsem nepřipravoval,“ prohlásil před před prvním rozsudek sám Barták.

Trýznění asistentek

Někdejší spolumajitel polikliniky Modřany, dlouholetý sekretář pražského Lions Clubu a lékař Jaroslav Barták je za mřížemi od srpna 2011, kde si odpykává dvanáctiletý trest za trýznění jedenácti asistentek s výrazným sexuálním podtextem.
Své podřízené na služebních cestách bil, znásilňoval a zastrašoval svými známostmi. Matce jedné z nich vyhrožoval. Ženám ubližoval v letech 2006 až 2011.

Lékař za mřížemi mluvil o tom, že by chtěl vidět mrtvé bývalého šéfa vojenského zpravodajství Andora Šándora, kněze Evžena Freimanna a advokáta Oldřicha Choděru, kteří mu měli v případu útoků na asistentky výpověďmi přitížit. Zavraždit je měl právě Miloš L. Další tři lidi hodlal opět prostřednictvím spoluvězně vydírat, vymámit z nich 20 milionů korun a použít je k útěku z vězení pomocí vrtulníku do Běloruska.

Zda těmito plány podpořenými i písemnými poznámkami o možných obětech spáchal trestný čin, musí po zásahu Nejvyššího soudu justice doložit mnohem svědomitěji. „Věc bude znovu projednávat a rozhodovat Krajský soud v Ústí nad Labem – pobočka V Liberci,“ sdělila serveru Lidovky.cz mluvčí soudu Karolina Francová. Termín jednání zatím není určený. Za trýznění asistentek si Barták už odpykává dvanáctiletý trest, odsezeno má šest a půl roku.

Autor:

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...