Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Smrtící metanol protekl firmou Fros. Policie lže, brání se její advokáti

Česko

  7:00
OPAVA - Středobodem policejního vyšetřování se stala opavská firma Fros. Jak zjistil server Lidovky.cz, policisté jsou přesvědčeni, že vražednou směs namíchali zaměstnanci této firmy.

Policisté vedou k soudu muže, kterého 17. září zlínští kriminalisté obvinili v kauze pančovaného alkoholu. foto: ČTK

Společnost Fros běžně vyrábí autokosmetiku, mimo jiné i náplně do ostřikovačů. Na konci léta, konkrétně 28. srpna, společnost legálně nakoupila metylalkohol. Jenže jeho část putoval do dalších rukou. Podle policie k lidem, kteří z něj následně umíchali vražedný koktejl.

"Došlo k přeprodání materiálu v rámci jedné firmy. Jeden zaměstnanec si to od dané firmy koupil," popsal LN zdroj obeznámený s vyšetřováním, jak se pachatelé, které policie v pondělí označila za hlavu metanolové chobotnice, k jedovaté látce dostali.

Kriminalisté detaily o případu vytrvale tají. Oficiálně pouze potvrdili, že obvinili dvojici mužů, kteří v Opavě - právě tam sídlí firma Fros - míchali jedovatou směs z metylalkoholu. Přes distributora ho poté dostali k lidem.

K hlavě chobotnice navedl vyšetřovatele jeden z hlavních podezřelých, který se při pátečním výslechu ke všemu doznal. "Z jeho výpovědi jsme načerpali řadu detailů," libovali si policejní šéfové při pondělní tiskovce.

Právníci firmy Fros: Nemáme s tím nic společného

Právníci společnosti Fros se však proti tvrzení detektivů ohradili. Podle nich žádná souvislost mezi metanolovou aférou a firmou Fros neexistuje. "Z firmy Fros nemohl pocházet ani gram metanolu, který se měl podílet na výrobě pančovaného alkoholu," řekl serveru Lidovky.cz advokát firmy Josef Bartončík.

Podle Bartončíka je totiž veškerý metanol, který firma od počátku srpna letošního roku navezla do svého areálu v Opavě, stále uvnitř. Jde zhruba o 15 tun tekutiny. O stejném množství mluví i policie, která minimálně 6000 litrů zabavila v objektu už minulý týden. "Asi třetina už byla zapracována do směsi do ostřikovačů," přibližuje advokát. Zbytek metanolu je stále v původním stavu. "To se dá změřit, že ani gram z firmy neodešel. Jen k tomu policie bude potřebovat trošku víc času," uvedl Bartončík.

ČTĚTE TAKÉ:

"Policie moc dobře ví, že nemůže být na žádném vrcholu ledovce. Je to lživá kampaň policie," pokračuje v ofenzivě advokát. "Vůči našemu klientovi (firmě Fros, pozn. red.), ani žádné osobě, která by měla kontakt s naším klientem, se nevede trestní řízení. Nikdo není obviněný, ani podezřelý. Informace nás velmi poškozují," dodal právník.

Média v posledních dnech spekulují také o roli Tomáše Křepely a jeho firmy Carlogic, která sídlí v Řitce nedaleko Prahy. Policie však sklady firmy zatím neprohlédávala. "Pronajatý sklad tu nikdo kontrolovat nebyl," řekl serveru Lidovky.cz majitel areálu Jan Pospíšil.

Autoři: ,

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...