8. února 2015 13:50, aktualizováno  14:14 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vrbětice podle Stropnického: Raketové palivo a výzkum ano. Sklady munice už ne

Ministr obrany Martin Stropnický přicházející na schůzi vlády 4. února v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr obrany Martin Stropnický přicházející na schůzi vlády 4. února v Praze. | foto: ČTK

PRAHA Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) se domnívá, že v areálu muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku by měla zůstat zachována pobočka Vojenského technického ústavu a také provoz soukromé firmy vyrábějící chloristan amonný. Řekl to v nedělních Otázkách Václava Moravce.

„Nejsem příznivcem toho, aby armáda hlídala ‚pásku u lesa‘, poznamenal v publicistickém pořadu Stropnický. „Jsou však situace, kdy armáda musí ukázat svou připravenost zasáhnout.“

Stropnický řekl, že svoji představu o budoucnosti areálu má, ale že bude podléhat složitým diskusím. V areálu loni dvakrát vybuchly sklady s vojenským materiálem.

„Vojenský technický ústav tam má pobočku Slavičín v bezprostředním okolí a ta se zabývá zkoumáním munice, výrobou munice a k tomu potřebuje určité prostory,“ řekl ministr. Podotkl, že pobočka je také významným místním zaměstnavatelem. Podle něj by bylo likvidační, kdyby o svůj prostor v rámci skladu přišla.

ČTĚTE TAKÉ

Druhou aktivitou, která by mohla v areálu zůstat, je podle jeho názoru provoz soukromé firmy, která z raketového paliva vyrábí chloristan amonný. „Je to podnik, který zaměstnává několik desítek osob z okolí, je to podnik, který exportuje do Evropy,“ řekl. „Penalizovat tento podnik za tu nešťastnou událost se mi zdá jako zbrklé,“ prohlásil Stropnický.

Bude se sklad rušit?

„Já si dovedu představit tyto dvě činnosti - nebo považuji za dobré, aby byly zachovány,“ dodal ministr. Areál by se ale podle podle něj měl zmenšit a zbytku by se měl stát zbavit. „Ale nevidím důvod, aby ten areál ve svém celku i nadále existoval,“ podotkl.

PSALI JSME

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) řekl v lednu, že skladový areál by už v budoucnu neměl sloužit k uložení munice. Vláda s tím podle něj nepočítá. O budoucím využití areálu bude vláda po jeho pyrotechnické očistě diskutovat s okolními obcemi a se Zlínským krajem. V pondělí už začal odvoz munice a výzbrojního materiálu.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz