22. ledna 2015 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vrběticemi otřásaly exploze, ale majitel munice letěl se Zemanem do Asie

 • Poslat
 • Tisk
 • Redakce
 • 130Diskuse
Prezident Miloš Zeman vzal na cestu i problematického zbrojaře | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman vzal na cestu i problematického zbrojaře | foto: ČTK

Podnikatel, jehož munice minulé měsíce ohrožovala okolí skladů ve Vrběticích, doprovázel prezidenta republiky Miloše Zemana na zahraniční cestě. A to i v době, kdy hlava státu sama žádala přísnější kontrolu obchodníků se zbraněmi.

Když se Zeman loni v prosinci vrátil z Kazachstánu a Tádžikistánu, vyjádřil evakuovaným vrbětickým občanům solidaritu a ostře se do zbrojařů opřel. „Je zapotřebí razantně změnit licenční politiku, omezovat počet těchto firem, mít tvrdší podmínky pro udělení licence,“ prohlásil.

Mohl přitom začít u sebe - lépe si ohlídat, kdo jej doprovází při diplomatických misích. Na seznamu účastníků zájezdu po středoasijských zemích, který se nyní LN a serveru Lidovky.cz podařilo získat, totiž figuruje i Petr Bernatík. Ano, jde o výkonného ředitele firmy Imex group, jejíž munice v polovině října ve Vrběticích rozmetala vojenský sklad a spustila domino neřízených explozí, které ustaly až s koncem loňského roku. Přestože se po celou dobu i v médiích skloňovalo jméno firmy Imex group, Bernatík s prezidentem do postsovětských zemí bez potíží odletěl.

Hrad: Nebyl tam. Svaz: Ale byl

„Jako součást podnikatelských misí doprovázejících pana prezidenta do zahraničí dle informací, které máme k dispozici, zmíněn nebyl. Pro další ověření se můžete obrátit i na organizátora podnikatelských misí - Svaz průmyslu a dopravy,“ reagoval na dotaz serveru Lidovky.cz nejprve hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Jenže: svaz průmyslu informace o Bernatíkově účasti potvrdil. „Přihlásil se stejným způsobem a na základě rovných podmínek jako všichni ostatní účastníci, kterých na všech cestách za rok 2014 byly stovky,“ uvedla Olga Zuláková, manažerka pro mezinárodní vztahy svazu průmyslu. „Neexistoval žádný důvod, aby se tato firma cesty neúčastnila a seznam přihlášených účastníků byl schválen příslušným orgánem - v tomto případě Kanceláří prezidenta republiky,“ dodala.

Je pravdou, že Bernatík je bezúhonný a dodnes nebyl z žádného trestného činu v souvislosti s vrbětickými výbuchy obviněn, byť se policie zabývá otázkou, proč večer před první explozí sklad navštívil. „Náš zájem je, aby se misí mohly účastnit pokud možno všechny firmy, které projeví zájem,“ přiznala Zuláková ze svazu.

Jiný zájem by však měla sledovat hradní kancelář, která by prezidenta měla – alespoň teoreticky – chránit před spojováním s kontroverzními podnikateli. A jak z reakce průmyslového svazu vyplývá, prezidentská kancelář schválila i Bernatíkovo jméno.

Miloš Zeman a Nursultan Nazarbajev
Miloš Zeman a Nursultan Nazarbajev

Oficiální snímky z cesty po postsovětských zemích: prezident Miloš Zeman a prezident Kazachstánu Nursultan Nazarbajev.

Staré Zemanovy časy

Nebylo to přitom poprvé, co se zbrojař objevil v závěsu prezidenta Zemana. Byl už součástí podnikatelské mise, která jej doprovázela při předloňské cestě do Izraele. Ale nejen to. Jak Lidovky.cz nedávno připomněly, vysoce postavení představitelé někdejší vlády Miloše Zemana v roce 2000 přikryli skandální vývoz pěchotních zbraní do válčící Afriky, který organizoval Petr Bernatík starší (později předal firmu svému synovi, rovněž Petrovi). Klíčovou roli v obchodu sehrála česká diplomacie v čele s Janem Kavanem a jeho někdejším náměstkem Hynkem Kmoníčkem, jenž je dnes ředitelem zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky (rekonstrukci celé kauzy a autentické dokumenty si prostudujte se ZDE).

V Bernatíkově případě nadto neplatí ani deklarovaná podpora českých výrobců, kterou Zeman své cesty obhajuje. Imex group podle své poslední výroční zprávy zaměstnává všehovšudy 14 lidí a z jejich odtajněných obchodů je zřejmé, že především přeprodává zbraně a munici vyřazenou z armádních či policejních skladů. Jaké obchody domlouval Bernatík při cestě po postsovětských zemích, nelze zjistit. Licenční správa zbrojní obchody utajuje, samotný Bernatík s novináři nekomunikuje a nechává za sebe mluvit svého právníka Radka Ondruše. „Já mu vaše dotazy předám. Když bude chtít, odpoví,“ reagoval Ondruš v pondělí. Do úterního večera Bernatík neodpověděl. Asi nechce.

Bernatík - Gross - Kavan

 •  Bernatíkova firma Arms Moravia získala v roce 2000 od Ministerstva obchodu licenci pro vývoz zbraní do Zimbabwe.
 • Tisíc protitankových vrhačů RPG 7 tehdy nakoupila u Ministerstva vnitra, pět set kulometů u Ministerstva obrany, šest raketometů odkoupila od soukromé zbrojní firmy. Na stejný počet zbraní ale předtím firma Arms Moravia připravila smlouvu s hlavním zbrojním nákupčím Konžské demokratické republiky generálem Francesco Olengou.
 • Generál Olenga v té době několikrát prokazatelně pobýval v Praze a jednal s českými zbrojními obchodníky. Podle údajů českých úřadů ale nikdy žádný zbrojní obchod neuzavřel.
 •  Na Kongo bylo uvaleno zbrojní embargo Evropské unie, na Zimbabwe nikoli. Obě země přitom úzce spolupracovaly. Podle komise OSN z roku 2002 mělo Zimbabwe v Konžské demokratické republice okolo desítky tisíc svých vojáků.
 • Firma Arms Moravia koupila tisíc RPG 7 od vnitra bez výběrového řízení. V prodeji se angažoval přímo tehdejší ministr vnitraStanislav Gross, který své podřízené pověřil, aby dojednali přímý prodej zbraní soukromé firmě.
 • Gross se v té době osobně setkal s ředitelem firmy Arms Moravia Petrem Bernatíkem. Schůzku domlouval Grossův podřízený Jiří Drápela, jenž byl současně kancléřem řádu Královského řádu Moravských rytířů svatého Rostislava a Kolumbana . Členem téhož spolku byl také ředitel firmy Petr Bernatík. 
 • V řádu působil i Karel Srba, nejbližší spolupracovník Jana Kavana, jenž se dostal do vězení za přípravu vraždy investigativní reportérky Sabiny Slonkové.
 • 130Diskuse


Radek Kedroň

Autor

Radek Kedroňradek.kedron@lidovky.czČlánky


5 tipů, jak trénovat dětskou pozornost
5 tipů, jak trénovat dětskou pozornost

Věnovat dítěti péči a rozvíjet v něm schopnost koncentrace se vyplatí jak vám, tak jemu. Díky tomu, že bude pozorné ve škole, nebudete muset věnovat tolik času učení doma, což nejspíš potěší vás i vašeho potomka. Vyzkoušejte aktivity, kterými dětskou pozornost posílíte.