1. prosince 2015 14:52 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vrchní soud bude znovu řešit spor o omluvu mezi Knížákem a Fajtem

Bývalý ředitel NG Milan Knížák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý ředitel NG Milan Knížák | foto: archiv LN - Pavel Wellner

PRAHA Vrchní soud v Praze musí znovu řešit spor o omluvu, kterou ředitel Národní galerie v Praze Jiří Fajt požaduje od svého předchůdce Milana Knížáka. Případ mu nedávno vrátil Nejvyšší soud (NS). Původně vrchní soud rozhodl, že Fajt na omluvu za Knížákův kritický výrok v České televizi nemá nárok. Podle NS je ale verdikt nedostatečně odůvodněný.

Knížák v roce 2010 v televizi uvedl, že Fajt, jenž v minulosti působil jako ředitel Sbírky starého umění, galerii zruinoval. Fajt jej zažaloval a Městský soud v Praze mu vyhověl. Podle nadřízeného vrchního soudu ale výrok nepřesáhl rámec běžné a přiměřené kritiky, kterou člověk ve Fajtově postavení musí strpět. Proto žalobu jakožto odvolací instance zamítl.

NS ovšem zkritizoval vrchní soud za příliš strohé odůvodnění, ve kterém spatřoval porušení principů řádného a spravedlivého procesu. „Své závěry takto (vrchní soud) předložil ve své podstatě pouze ‚k věření‘,“ stojí ve stručném usnesení. NS rozhodl v září bez veřejného jednání, výsledek zpřístupnil na internetu. Podle databáze InfoSoud kauza v říjnu u vrchního soudu takzvaně obživla, ještě ale nepadlo nové rozhodnutí.

Jiří Fajt

Jiří Fajt

Sporný výrok zazněl v pořadu Kontexty. Knížák tam uvedl, že kunsthistorici, kteří před ním Národní galerii řídili, ji dovedli „do naprosto dezolátního stavu“. „A nejhorší byl pan ředitel Fajt, který ji zcela ekonomicky zruinoval,“ uvedl v ČT. Fajt tehdy nicméně nebyl generálním ředitelem NG a tvrdil, že na finanční chod instituce jako šéf jedné ze sbírek neměl vliv.

Knížák kritizoval Fajta i později. Například letos v létě v otevřeném dopise požadoval po ministru kultury Danielu Hermanovi (KDU-ČSL), aby Fajta okamžitě odvolal. Knížák tvrdí, že Fajt nerozumí provozu muzea umění, zbavuje se dlouholetých pracovníků a galerii údajně zadlužuje. Podle Fajta jde o nesmyslná obvinění.

NS se letos zabýval také sporem mezi Knížákem a výtvarníkem Davidem Černým. Podruhé zrušil verdikt, podle kterého měl Černý zaplatit Knížákovi 100.000 korun za urážku v dokumentu České televize. Spor se vrátil k Vrchnímu soudu v Praze. Knížák se u soudů domáhal finančního zadostiučinění a omluvy za to, že ho Černý počátkem roku 2011 počastoval v televizním dokumentu vulgárním výrazem.

ČTK