31. července 2013 10:52 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Kuší zastřelil domnělého zloděje. Soud mu potvrdil desetileté vězení

Kuš, kterou Šebesta střílel. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kuš, kterou Šebesta střílel. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

OLOMOUC Vrchní soud v Olomouci dnes potvrdil Jaromíru Šebestovi z Chotěbuze na Karvinsku desetileté vězení za zastřelení domnělého zloděje šípem z kuše. Šíp muže, kterého Šebesta považoval za zloděje, loni v dubnu zasáhl do hlavy a v nemocnici později zemřel. Vrchní soud neuznal obhajobu obžalovaného, že na skupinku Romů, kteří vnikli na jeho pozemek, vystřelil z kuše náhodou ve snaze bránit svůj majetek. Soud Šebestu uznal vinným z ublížení na zdraví s následkem smrti.

Nešťastná událost se odehrála loni 26. dubna. K pozemku Šebesty přijeli autem čtyři muži. Tři vystoupili, čtvrtý čekal ve voze. Při vyšetřování tvrdili, že na parcelu přišli sbírat železný šrot. Šebesta ale tvrdí, že vnikli do sklepa a hledali cestu, jak se dostat do budovy, kterou používal jako sklad, posilovnu a nakonec tam i bydlel.

ČTĚTE TAKÉ:

Romové podle Šebesty vešli do sklepa a pak budovu obcházeli. On si připravil uvnitř kuši a už s nabitou zbraní vyšel ven. Na tři mladíky zakřičel, aby opustili jeho pozemek. Podle soudu se dali na útěk. Šebesta tvrdí, že je musel vyzvat ještě jednou. V každém případě se ale muži rozutekli a snažili se dostat do auta, přičemž Šebesta je podle soudu pronásledoval.

Šebesta se u soudu hájil tím, že neměl v úmyslu někomu ublížit. Mířil prý na auto, klopýtl a v tom vyšel výstřel. Podle ostravského krajského soudu i vrchního soudu to však nebyla nutná obrana ani nešťastná náhoda.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz