Podle NS musí Vrchní soud v Praze projednat případ znovu, protože nevzal v úvahu všechna relevantní kritéria, která je třeba zvažovat při poměřování práva na svobodu projevu s právem na ochranu pověsti právnické osoby.
Piráti se kvůli Babišovu příspěvku nejprve obrátili na Krajský soud v Praze, který v květnu 2022 jejich žalobu zamítl. O rok později Vrchní soud v Praze vyhověl jejich odvolání, ale Babiš před časem uspěl se svým dovoláním u NS.
Spor vznikl v roce 2021 před sněmovními volbami kvůli debatě nad sdílenou ekonomikou. Babiš se ve Sněmovně ohradil proti Pirátům se slovy: „My nechceme sdílet naši zemi“. V knize svých vizí přitom před několika lety psal, že lidé budou brzy sdílet automobily, byty a chaty.
Rozdíl pak vysvětloval tím, že mu jde o dobrovolné sdílení. „Ne povinně, jak to mají v plánu Piráti, co chtějí nejdřív mapovat byty, zdanit přebytečné metry a pak vám tam někoho nastěhovat. Nejlíp nějakého migranta,“ napsal v příspěvku.
Byla to kampaň
NS podle zveřejněného odůvodnění vzal v potaz judikaturu českých i evropských soudů a dospěl k závěru, že Babišův výrok byl pronesený v politické kampani, kde je jen malý prostor pro omezování svobody slova.
Navíc to uvedl v otázce veřejného zájmu na adresu veřejně činné osoby, tedy Pirátů. A veřejně činná osoba, v tomto případě politická strana, má podle NS dostatek možností vyvracet v médiích skutková tvrzení či hodnotící soudy.
NS souhlasil s pražských vrchním soudem, že v některých případech šlo o skutková tvrzení, v některých o hodnotící soudy. Nicméně mu vytkl, že u části není zřejmé, jak k ní přistupoval.
„Přitom ujasnění si, zda má určitý výrok povahu skutkového tvrzení, nebo hodnotícího soudu, je zásadní pro posouzení jeho dopadů do pověsti dotčené osoby,“ zakončil NS.