Čtvrtek 23. ledna 2020svátek má Zdeněk 2 °C oblačno Předplatné LN
1. června 2016 12:31 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vrchní soud v Olomouci zamítl čtyři stížnosti v Zadehově kauze

Krajský soud v Brně začal projednávat kauzu obřích daňových úniků, které... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Krajský soud v Brně začal projednávat kauzu obřích daňových úniků, které... | foto: ČTK

BRNO Soudce Aleš Novotný může nadále řešit kauzu Shahrama Abdullaha Zadeha a 14 dalších lidí, kteří čelí obžalobě z obřích daňových úniků. Vrchní soud v Olomouci zamítl stížnosti obžalovaných Michala Šimáka a Josefa Schmida. Směřovaly proti usnesení Krajského soudu v Brně, podle kterého není Novotný jakožto předseda senátu vyloučen z vykonávání úkonů v trestním řízení. Zamítnutí stížností potvrdila mluvčí krajského soudu Simona Tesařová.

Advokáti některých obžalovaných v minulosti poukazovali na domnělou podjatost Novotného. Měli také mnoho dalších procesních námitek.

Vrchní soud v Olomouci řešil ještě další dvě stížnosti související se Zadehovou kauzou, obě zamítl. Jednu podal advokát Daniel Telecký proti usnesení, jímž jej krajský soud předal kárné komisi České advokátní komory ke kárnému postihu. Druhou podal konkurzní správce společnosti P.P.S. GmbH, domáhal se zrušení zajištění peněz na bankovních účtech.

Přesun termínů

Vleklý a komplikovaný proces v kauze miliardových daňových úniků bude u krajského soudu pokračovat v září. Květnové termíny jednání musel soud zrušit kvůli změně právního zástupce jedné z obžalovaných.

Podle státního zastupitelství skupina v letech 2012 a 2013 přivezla do Česka stovky milionů litrů pohonných hmot ze Slovinska a Německa a stát šidila na daních pomocí falešných daňových přiznání. Využívali takzvané bílé koně. V řetězci firem figurovalo přibližně 65 společností. Před soudem čelí obžalobě 15 lidí. Ti, kteří dosud vypovídali, vinu zcela popřeli.

Novotný v poslední době čelil kritice kvůli některým rozhodnutím. Předsedkyně Energetického regulačního úřadu, kterou nepravomocně poslal na 8,5 roku do vězení, jej vyzvala k rezignaci. Kolegové z krajského soudu i nadřízení se však za Novotného postavili.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!