Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Vrchním státním zástupcem v Olomouci má být šéf GIBS Dragoun. Získal doporučení

Ředitel GIBS Radim Dragoun (5.9.2018) foto:  David Neff, MAFRA

Novým vrchním státním zástupcem v Olomouci se má stát dosavadní šéf Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Radim Dragoun. Ze tří uchazečů ho jednomyslně doporučila výběrová komise. V nejbližších dnech ho na pozici navrhne nejvyšší státní zástupce Igor Stříž ministru spravedlnosti Pavlu Blažkovi (ODS).
  15:53aktualizováno  15:56

„Na základě vyhodnocení pohovorů komise doporučila nejvyššímu státnímu zástupci jako nejvhodnějšího kandidáta Radima Dragouna, a to zejména z důvodů předchozí využitelné praxe ve vedoucích pozicích, kvalitně zpracované koncepce rozvoje Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, přesvědčivého vystupování a vyjadřovacích schopností,“ uvedl mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) Petr Malý.

Kromě Dragouna měli o pozici zájem i náměstek vrchního státního zástupce v Olomouci Radek Bartoš a evropský pověřený žalobce Adam Bašný. V červenci na pozici skončil dosavadní vrchní státní zástupce Radim Daňhel, který rezignaci oznámil v červnu. Zastupitelství vedl od loňského roku.

Ministerstvo spravedlnosti informovalo, že Daňhel písemnou rezignaci zdůvodnil osobními i profesními důvody. Ty prý spočívají zejména v nemožnosti efektivního řízení Vrchního státního zastupitelství v Olomouci.

Blažek podle mluvčího ministerstva spravedlnosti Vladimíra Řepky bere informaci o výsledku výběrového řízení na vědomí. „Jakmile ministr spravedlnosti obdrží písemný návrh rozhodnutí na jmenování vrchního státního zástupce v Olomouci, s kandidátem se setká a následně sdělí další postup,“ uvedl Řepka.

Dragoun zatím žádné vyjádření ke svému potenciálnímu jmenování vrchním státním zástupcem neposkytl. „Pan ředitel se k věci zatím vyjadřovat nebude a odkazuje na Nejvyšší státní zastupitelství,“ sdělila redakci iDNES.cz mluvčí GIBS Ivana Nguyenová.

Autor: