Neděle 23. února 2020svátek má Svatopluk 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vrchní výběrčí: Černý trh s benzinem obere stát o miliardy

Černý trh s benzinem stojí stát miliardy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Černý trh s benzinem stojí stát miliardy | foto: Shutterstock

Podvodníci, kteří kšeftují s pohonnými hmotami, a šidí tak stát na daních, mají nový trik. Vydávají minerální olej za naftu. Česko kvůli podvodům ročně přijde až o osm miliard, tvrdí šéf daňové správy Jan Knížek.

LN Ve zprávě protikorupční policie se píše, že loni enormně vzrostl počet případů krácení daně na PHM. Jak dlouho už takto podvodníci šidí stát na daních?
První vlaštovky jsme zaznamenali už v roce 2008. Masivní nárůst nastal zejména v letech 2009 a 2010. Letos ale i velcí hráči na trhu s PHM říkají, že stát zařadil v boji s těmito úniky vyšší rychlost a že přijatá represivní opatření by mohla začít pomalu působit. Rozhodně to ale nechci prezentovat tak, že se je podařilo potlačit. To by byl nesmysl. První dopady opatření zhodnotíme na konci června v rámci meziresortní skupiny.

LN Dá se říct, o kolik Česko kvůli podvodům ročně přijde na daních?
Podle našich odhadů je to pět až osm miliard korun.

LN Myslíte si, že je současná situace srovnatelná s érou lehkých topných olejů v devadesátých letech?
Je to sice v jiné době, ale srovnání to snese. Neumím ale zpětně říct, o kolik tehdy republika přišla.

LN Jak je možné, že se éra zopakovala a stát únikům nedokázal zabránit?
To není způsobeno tím, že by stát fatálně selhal. Ukazuje se, že DPH je výborně spravovatelná daň do okamžiku, než do ní vstoupí někdo, kdo chce zcela programově podvádět a komu je v mnohých případech i jedno, co s ním bude. To je často případ i tzv. "bílých koní". Pak je velmi náchylná k daňovým únikům a je do značné míry lhostejno, o jakou komoditu se jedná. To je úplně jiná situace než v devadesátých letech problém LTO a spotřební daně.

LN Obřím únikům by alespoň částečně zabránila výjimka od Evropské unie na reverse charge, tedy aby DPH neplatili jednotliví prodejci, ale až poslední článek v řetězci, tedy čerpací stanice. Jak daleko jsou jednání?
Stát se velmi intenzivně snaží. Prakticky by se tím zamezilo tomu, aby se plátce "ztratil" někde uprostřed řetězce. V tuto chvíli můžeme uplatnit reverse charge například na barevné kovy, šroty nebo emisní povolenky. Praxe ukazuje, že je to dobrý právní instrument, který funguje. Výjimku nemůže povolit jen komise, ale všech 27 členských států. Šance sice není právě obrovská, ale je naší povinností - s trochou nadsázky se dá říct "svatou válkou" -, abychom to neustále zkoušeli a na Brusel tlačili.

LN Pokud se to Česku nepodaří, máte v záloze i jiná řešení?
Vznikl například registr obchodníků s pohonnými hmotami, který vede celní správa, nebo připravujeme zpřísnění tzv. zajišťovacího příkazu, kterým se rychleji zablokují peníze na účtu daného subjektu. Dnes platí, že příkaz je účinný datem doručení, což může být problém. Někdy trvá faktické doručení poměrně dlouho, v datové schránce může být např. až deset dní a subjekt v té době vidí, že se mu daňová správa snaží něco doručit a s penězi může manipulovat. Dokud jej neotevře a samozřejmě nesplní, nemáme zkrátka možnost finance exekučně zajistit. Plánujeme tedy, aby byl exekuční příkaz ve speciálních případech účinný už dnem vystavení. Je to poměrně tvrdé opatření, které zřejmě zvýší administrativní zátěž na naší straně, možná i na straně subjektů. Pro poctivé hráče na trhu to ale žádnou dodatečnou zátěž ani riziko nepředstavuje a samozřejmě je i v jejich zájmu černý trh potlačit.

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Černý trh s benzinem stojí stát miliardy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

Černý trh s benzinem stojí stát miliardy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Černý trh s benzinem stojí stát miliardy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...