29. března 2017 11:28 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Bradáčová ustoupila soudu, kauza Rath II se definitivně vrací na začátek

Podle Davida Ratha nebylo možné veřejné zakázky ovlivňovat, protože byly pod... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podle Davida Ratha nebylo možné veřejné zakázky ovlivňovat, protože byly pod... | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Je to definitivní, druhá větev korupční kauzy kolem exhejtmana Davida Ratha se vrací do rukou policie. Vrchní státní zastupitelství v Praze v čele s Lenkou Bradáčovou přijalo verdikt pražského krajského soudu, jenž nařídil případ došetřit. Žalobci si proti němu nepodali stížnost, rozhodnutí o došetření je tak pravomocné. Vrchní žalobkyně odhaduje opětovné uzavření případu na několik měsíců.

„Žádná ze stran si proti zmiňovanému rozhodnutí nepodala stížnost. Rozhodnutí je pravomocné, to znamená, že proti němu již není možné podat stížnost,“ potvrdila zjištění serveru Lidovky.cz mluvčí Krajského soudu v Praze Pavlína Bočková. V kauze bylo aktéry devět lidí včetně Ratha a osm firem, jež chtělo Vrchní státní zastupitelství v Praze posadit na lavici obžalovaných pro údajnou manipulaci se zakázkami ve středočeských nemocnicích.

Krajský soud v Praze letos v lednu rozhodl o došetření kauzy, obžalobu shodil kvůli nezákonně nařízeným odposlechům pachatelů a také novele trestního zákona upravující trestní odpovědnost firem. Soudce Ivo Zelinka vycházel z postoje kolegů z Vrchní soudu v Praze, jenž kvůli odposlechům sestřelil známější část Rathova případu se sedmi miliony korun v krabici od vína.

Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

Vrchní návladní Lenka Bradáčová rozhodnutí o došetření glosovala s velkou nelibostí, rozladil ji především výrok o nelegálně nařízených odposleších. „S rozhodnutím nemůžeme absolutně souhlasit. V části o použitelnosti odposlechů je to beze zbytku převzatý názor Vrchního soudu v Praze. Soud nepřináší žádné nové argumenty,“ řekla již dříve Českému rozhlasu. Pro server Lidovky.cz pak připustila, že ve hře je podání stížnosti, tedy možnost dostat případ zpátky do soudní síně.

Stížnost by nebyla účelná, vysvětlují žalobci

Úřad Bradáčové se ale nakonec rozhodnutí soudu podvolil. Z toho plyne jediné, případu se skutečně znovu ujmou vyšetřovatelé. „Po seznámení se s odůvodněním uvedeného usnesení byl učiněn závěr, že podání stížnosti v dané situaci vzhledem ke všem okolnostem není účelné,“ sdělil serveru Lidovky.cz žalobce z Vrchního státního zastupitelství v Praze Jiří Pražák, jenž kauzu dozoruje.

Zmíněná novela platná od 1. prosince loňského roku dává možnost se firmám vyvinit, pokud dostatečně doloží snahu předejít trestné činnosti svých lidí. Tím může být třeba přijetí etického kodexu. Novela sice vstoupila v platnost až po podání obžaloby na Ratha a spol., ale orgány činné v trestním řízení musí přihlížet k předpisům výhodnějším pro pachatele. „Stížnost proti předmětnému usnesení by proto pravděpodobně nebyla úspěšná a vedla by pouze k prodlužování délky trestního řízení,“ podotkl žalobce Pražák.

Podle Davida Ratha nebylo možné veřejné zakázky ovlivňovat, protože byly pod...
Lékař David Rath.

Případná stížnost by s velkou pravděpodobností narazila i ve výroku o nezákonných odposleších. Vyřizoval by ji totiž Vrchní soud v Praze, jenž přitom nasazení operativní techniky vyhodnotil jako nelegální už v první části kauzy. Žalobci by tak v tomto ohledu těžko získali zastání.

Nyní je znovu na vyšetřovatelích a státním zástupci Pražákovi, zda se jim Ratha a spol. znovu podaří posadit na lavici obžalovaných. Jakým směrem chtějí vyšetřování vést, nechtějí prozradit. „Nikdy nekomentujeme dopředu, jaké budeme dělat úkony,“ sdělila serveru Lidovky.cz vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Případ by se však mohl prý dotáhnout ještě letos. „Bavíme se řádově o měsících,“ podotkla.

Policie ještě začít nemůže, spis pořád leží na krajském soudu

Kauza Rath II

V druhé větvi případu původně čelili obžalobě vedle Davida Ratha Kateřina Pancová, její muž Petr Kott, ředitel středočeské záchranky Martin Houdek, bývalý člen představenstva Metrostavu Pavel Pilát či jeho někdejší kolega z firmy Jiří Anděl. Státní zástupce obžaloval i samotný Metrostav, spolu s ním i dalších sedm společností včetně Konstruktiva Branko nebo JIPE.
Manipulovat se mělo se zakázkami na rekonstrukci bloku C2 v Nemocnici Kladno, opravu Pavilonu O nemocnice v Kolíně, vybudování parkoviště a pavilonu Palackého v mladoboleslavském špitálu a tendrem na dodání 48 sanitek pro středočeskou záchranku.

Přestože je vrchní žalobkyně v komentáři o dalším postupu zdrženlivá, další kroky kriminalistů lze alespoň přibližně odhadnout. Jednak budou muset prověřit, zde se osmička firem v čele s Metrostavem dostatečně nepojistila proti trestné činnosti svých lidí. Současně se pak musí vyhnout důkazům, které nasbírali díky nasazeným štěnicím, a poznatky shromáždit jiným způsobem.

„Bude nutné, aby v dalším řízení orgány činné v přípravném řízení vyřadily ze spisového materiálu veškeré důkazy mající původ v nezákonně provedených odposleších a záznamech telekomunikačního provozu,“ nařídil soudce Ivo Zelinka v usnesení, na které upozornil Český rozhlas. To bude pro vyšetřovatele patrně úhelný kámen celé kauzy. Ve finále tak není vyloučené, že se policii nepodaří případ znovu protlačit až k podané obžalobě. Zatím ani nemůže začít, spis stále leží na pražském krajském soudu.

Méně známá část případu Davida Ratha spočívá v údajných machinacích s tendry v nemocnicích Středočeského kraje, při nichž se měli obžalovaní domluvit na úplatcích ve výši 66 milionů korun. Celkem 3,4 milionu korun pak podle žalobců skutečně inkasovali. Údajně se ohýbaly zakázky na výstavbu či rekonstrukci pavilonů špitálů v Kladně, Mladé Boleslavi, Kolíně a při dodávce několika desítek sanitek pro středočeskou záchranku.

Jan Horák

Autor

Jan Horákjan.horak2@lidovky.czČlánky
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

Blogerka porodila do Karibského moře, maminky i lékaři šílí
Blogerka porodila do Karibského moře, maminky i lékaři šílí

Francouzská blogerka Audrey Coste, která od roku 2016 žije s rodinou na cestách a má více než čtvrt milionu sledujících, se stala potřetí matkou. Do vln Karibského moře porodila chlapce.