Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Vrchol arogance, zbourali volební systém, kritizuje přehlasovaná menšina soudců rozhodnutí ÚS

Ústavní soud o zrušení části volebního zákona nehlasoval jednotně (archivní snímek) foto: ČTK

BRNO - Čtyři přehlasovaní soudci v odlišném stanovisku kritizují způsob, jak Ústavní soud (ÚS) rozhodl o volebním zákonu. Píšou o aroganci. Soudce zpravodaj Jan Filip podle nich dlouho otálel s předložením svého návrhu, pak během pár dnů padlo překotné rozhodnutí. Většina 11 soudců tak podle menšiny „zbourala volební systém“ osm měsíců před volbami a vystavila lidi v době nouzového stavu bezprecedentní nejistotě.
  11:30

Podle odlišného stanoviska Ludvíka Davida, Jaroslava Fenyka, Josefa Fialy a Radovana Suchánka předložil Filip svůj návrh až 19. ledna, a to jen část. Celý text první verze soudci viděli 21. ledna, v úterý jej pak většina schválila, dnes byl nález vyhlášen.

„Soudce zpravodaj tak vystavil plénum neúměrnému časovému tlaku, zcela nepatřičnému vzhledem k významu i rozsahu zpravodajské zprávy,“ stojí v odlišném stanovisku, které je součástí nálezu. Za „vrchol arogance“ čtyři z 15 soudců označili vyhlášení nálezu hned další den po jeho odhlasování. Obvykle jsou mezi hlasováním a vyhlášením spíše týdny než dny.

Ústavní soudce Jaroslav Fenyk.
Ústavní soudce Radovan Suchánek

Soudce zpravodaj Filip, který se problematikou zabýval od konce roku 2017, kritiku přehlasované menšiny odmítnul. Odlišné stanovisko podle něj možná není adresováno ostatním soudcům ÚS, jinak by prý menšina sdělila své připomínky během projednávání návrhu.

Předseda ÚS Pavel Rychetský dopoledne novinářům řekl, že odlišné stanovisko ještě nečetl. „Jednání bylo korektní, nepereme se, nenadáváme si, zcela korektně vyslechneme názory každého člena ÚS,“ uvedl Rychetský. Filip je podle něj získal významnou podporu 11 z 15 ústavních soudců. Je prý akademik, který má pocit, že musí odvést dokonalé dílo. „Nález má 64 stran a tím dokonalým dílem je,“ řekl Rychetský.

Soudci se podle Rychetského nenechali ovlivnit dopisem prezidenta Miloše Zemana, který dorazil před úterní uzavřenou poradou pléna a varoval před neřešitelnou ústavní krizí. Prezident není a nebyl účastníkem řízení, zdůraznil Rychetský. „Předpokládám, že žádný z 15 soudců se nenechá při rozhodování ovlivnit jakýmkoliv vnějším tlakem,“ doplnil předseda ÚS.

ÚS středečním nálezem kvůli porušení rovnosti volebního práva a šancí kandidujících subjektů zrušil část volebního zákona. Škrtal v paragrafech upravujících určování počtu poslanců v krajích a průběh skrutinia, tedy rozdělování mandátů za použití d’Hondtovy metody. Zrušil také dodatečné klauzule, jež pro vstup koalic do sněmovny stanovily práh deset, 15, respektive 20 procent hlasů. Nález, který ÚS ve středu zveřejnil, nemá časový odklad, dopadne tedy už na podzimní sněmovní volby.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Advantage Consulting, s.r.o.
Balič/čka 2 směny R/O (až 24000)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 22 500 - 24 000 Kč

Mohlo by vás zajímat