Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vršovická vodárna bude přístupná

Česko

PRAHA Historickou Vršovickou vodárnu v pražském Braníku, která je známá i pod názvem Zelená liška, město do tří let opraví. Peníze získá z fondů Evropské unie z programu Konkurenceschopnost. Vodárna, která byla postavena v roce 1907 podle návrhu architekta Jana Kotěry, přestala fungovat před 33 lety. Do té doby dodávala vodu do Vršovic.

Oprava technické památky bude stát zhruba 140 milionů korun. Z toho 85 procent bude financováno z evropských fondů, o zbytek se podělí město a stát. Od roku 2011 v ní má být společenské nebo kulturní centrum.

Vodárna, která je památkově chráněná už šest let, delší dobu chátrá. „V současnosti se nachází ve velmi špatném technickém stavu,“ řekl náměstek primátora Pavel Klega.

Město bude hledat provozovatele, který ve vodárně otevře veřejně přístupné prostory. Konkrétní využití záleží na budoucích provozovatelích. Rekonstrukce by měla začít na jaře příštího roku. Nyní magistrát zpracovává projektovou dokumentaci.

Magistrát trvá na tom, že zůstane zachován historický ráz stavby. Pro Vršovickou vodárnu je charakteristická fasáda z ostře pálených neomítnutých cihel a zeleně glazované cihlové ozdoby. Na vodárně zůstal zachován i znak Vršovic.

Vodárna leží v Braníku, ale jmenuje se po Vršovicích, jež zásobovala pitnou vodou. V areálu se nacházel zdroj podzemní pitné vody, čerpací stanice s úpravnou vody, vodárenská věž a obytný dům.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....