Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vrtá mi hlavou, zda to nezkusit

Česko

Pokud by Vladimíru Šmicrovi nevyšel návrat na hřiště, stal by se manažerem fotbalové reprezentace

PRAHA Dvě velké výzvy, které však nejdou skloubit, leží před Vladimírem Šmicrem (36). Buď se bude záložník Slavie po operaci kolena pokoušet o poslední návrat na hřiště v roli hráče, nebo kývne na nabídku Ivana Haška. Předseda fotbalového svazu a současně i trenér reprezentace by ho rád viděl jako manažera národního týmu. S obtížným rozhodnutím Šmicer vyčkává. „Kdybych se trápil a operované koleno by reagovalo špatně, asi bych ukončil kariéru. A všechno by bylo najednou jednodušší,“ naznačil, co by mu dilema ulehčilo.

* LN Jak těžké je vaše rozhodování, když se na další sezonu chystáte jako fotbalista?

Před třemi měsíci jsem řekl, že se chci k fotbalu ještě vrátit. Teď se návrat trochu rýsuje, a najednou přijde taková nabídka. Naštěstí se nemusím rozhodnout během týdne. O téhle možnosti vím a uvidíme, jak bude pokračovat dál moje rehabilitace s kolenem.

* LN Když Slavia oslavovala titul, ještě jste chodil o berlích. Už váš současný stav vypadá optimističtěji?

Jsem tři měsíci po operaci a začínám pomalu vyklusávat, jezdit na kole a dál posilovat nohu. To je program, který mě čeká ještě další měsíc. Až potom začnu pracovat s balonem.

* LN Začátek ligy, jejíž první kolo se hraje za necelé tři týdny, tedy nestihnete?

To určitě ne. Nejdřív se na trávníku objevím až v září.

* LN Máte také nějaký konkrétní termín, kdy řeknete konečné slovo o svojí budoucnosti?

Žádný takový termín není. Ani ho s Ivanem nemáme. Vím, že déle než příští rok fotbal hrát stejně nebudu. V létě bude reprezentace začínat další cyklus před kvalifikací o mistrovství Evropy a u toho bych určitě chtěl být. Samozřejmě mi vrtá hlavou, jestli nezkusit maximum pro postup už teď.

* LN Máte myšlenky srovnané v hlavě, nebo se chystáte s někým poradit?

S pár lidmi všechno ještě proberu. Hlavně se Slavií a trenérem Jarolímem. Nejdůležitější slovo budu muset mít já. Zatím pracuju na tom, abych se vrátil na hřiště.

* LN Co by obnášela role reprezentačního manažera? Byla by to asi jiná práce, kterou v minulosti vykonával Vlastimil Košťál...

Pan Košťál dělal tu roli kompletně, třeba sestavoval realizační tým. Takové pravomoci já mít nebudu, i když nějaké představy také mám. Na zbytek kvalifikace už je to stejně udělané a nemám s tím problém. Celou reprezentaci si teď bere dost na bedra Ivan Hašek a já bych se mohl stát takovým mezičlánkem mezi ním a týmem.

* LN Mohlo by to vypadat podobně jako u německé reprezentace, kde se ujmul stejné funkce Oliver Bierhoff, také bývalý reprezentant?

Ano, přesně tak. To by mi mohlo sedět a bavit. Zajišťovat servis a vylepšovat image. Nějaké nápady mám, ale ještě o nich nechci mluvit.

* LN Přemýšlel jste nad tím, že byste zvládl být hráčem i manažerem současně?

Lepší bude dělat pořádně jen jednu věc. To mi je jasné od začátku.

* LN Neobáváte se také problému, jak by bývalí spoluhráči přijali skutečnost, že jste jejich šéf?

V kabině jsem měl respekt ještě jako hráč. Kluci by museli pochopit, že doba je jiná a nemůžou si dovolit stejné věci jako za situace, kdy jsme spolu nastupovali. Měl bych zodpovědnost za jejich chování a museli bychom si domluvit jasná pravidla. Neměl by to být zádrhel. Třináct let jsem za nároďák hrál. Vím, co je pro hráče důležité, a to je zase moje velká výhoda.

* LN Nezkusil byste si za reprezentaci ještě jednou zahrát? Vlastně jste se s ní pořádně nikdy nerozloučil...

Mě taky nikdy nenapadlo, že odveta baráže o mistrovství světa v roce 2005 bude můj poslední zápas za Česko. Když jsem se další léto vracel z Bordeaux do Slavie, byl jsem přesvědčený, že si o šanci v nároďáku ještě řeknu. Momentálně je to už asi pasé. No, nebudu první ani poslední, komu se to přihodí. Teď jsou důležitější věci než moje loučení s reprezentací. Na druhou stranu se kvůli tomuhle teď snažím ve Slavii. Abych se alespoň tam rozloučil na hřišti.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...