11. července 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Povodně 1997 v LN: Vrtulníkem evakuovali i vlčáky, Chleba v Olomouci stál 60 korun

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Záplavy 1997. Na snímku ze 14. července je zaplavená Prostřední ulice v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Záplavy 1997. Na snímku ze 14. července je zaplavená Prostřední ulice v... | foto: ČTK

Před 20 lety zpustošila třetinu Česka velká voda. Server Lidovky.cz přináší články Lidových novin z července roku 1997, jež zachycují události a příběhy obyvatel, kteří se před dvěma dekádami museli vypořádat s rozsáhlými povodněmi. Během záplav zemřelo 50 osob, škody se vyšplhaly na 63 miliard korun.

Postižení vzpínali ruce s kojenci

Záchranáři: Výcviků musí být více, jinak hrozí neštěstí

Na sluncem zalité letecké základně v Mošnově u Ostravy včera na první pohled panovala ospalá nálada. Piloti helikoptér však byli vytížení stejně, jako kdyby každá minuta rozhodovala o lidských životech. Odříznutým občanům totiž dopravovali vodu, potraviny a léky.

„Zachraňování lidí již není ústředním bodem, většina jich je v bezpečí. Nyní se soustředíme spíše na dopravu materiální pomoci, a to především na Jesenicko, které je stále odříznuto od světa,“ říká pilot Václav Vacek. Na otřesné zážitky z minulých dnů do smrti nezapomene.

Záplavy 1997. Na snímku ze 14. července je zaplavená Prostřední ulice v Uherském Hradišti.
Záplavy 1997. Rozvodněná řeka Divoká Orlice zaplavila 8. července část obce Záměl.

„V obci Troubky u Přerova jsem na vlastní oči viděl padat jeden dům za druhým. Na okolních střechách na nás desítky lidí zoufale mávaly, spínaly ruce a zdvihaly vzhůru kojence,“ líčí otřesné zážitky Vacek, který v poslední době strávil spolu se svými kolegy ve vzduchu denně více než 11 hodin.

Největší starosti činilo záchranářům vyprošťování nemohoucích starých lidí. „Někteří z nich byli i čtyři dny bez vody, nemyli se, a to bylo znát,“ říká jeden z pilotů. Kromě mnoha set lidí vyprostili piloti z bortících se obydlí také 13 psů. „Lidé se mnohdy bez svých čtyřnohých společníků nechtěli hnout. Nezbývalo tedy nic jiného, než vyzvednout třeba i vlčáka, přestože potom ve vrtulníku dělal potíže,“ líčil Vacek.

Přes nesporný úspěch evakuačních prací mnozí záchranáři i piloti upozorňují na potíže způsobené nedostatkem výcvikových hodin. „Výcviků musí být mnohem více, jinak se může stát neštěstí. Lidé, kteří o takových věcech rozhodují, by měli být odpovědnější,“ říká Přemysl Kovařík, který se svými kolegy v minulých dnech zachránil před jistou smrtí několik stovek lidí.

Záplavy 1997. Článek, který vyšel v Lidových novinách v pátek 11. července 1997.

Záplavy 1997. Článek, který vyšel v Lidových novinách v pátek 11. července 1997.

Mluvčí policejního prezídia Ivana Moosová potvrzuje Vackova slova, že za nejhorší okamžiky považují piloti, kteří sloužili v úterý, když v noci zachraňovali lidské životy v obci Troubky na Přerovsku. Upřesnila, že od pondělí bylo do záchranných akcí nasazeno šest policejních vrtulníků, které za první tři dny vzlétly celkem 617krát, evakuovaly 960 a přepravily dalších 1731 lidí.

Slovácko se stalo jezerem

Záplavy: V Olomouci stojí chleba 60 korun

Ničivé záplavy včera postihly střední Moravu. V epicentru katastrofy se ocitlo Slovácko, Otrokovice a Kroměříž. Na severu Moravy a také ve Zlíně a v Olomouci už voda začala opadávat.

Po protržení hráze zatopila řeky Moravy voda včera ráno zatopila Otrokovice. Zatopeny byly obytné čtvrti města, společnost Barum Continental a další místní firmy. Záchranáři evakuovali obyvatele centra Otrokovic. Mnozí se na potopu dívali z balkonů a odmítali se nechat odvézt ze svých domů a bytů.

„Chystáme převoz evakuovaných lidí až do Zlína, protože voda postupuje tam, kde to nikdo nečekal,“ prohlásil přednosta okresního úřadu Zdeněk Dostál. Kolem Otrokovic, ale také Babic a Starého Města na Uherskohradišťsku, Kostelan a dalších míst Slovácka, vyrostla mnohasethektarová jezera, v některých obcích regionu přestala téci užitková voda, bez pitné vody se ocitly celé Otrokovice a některé čtvrti Zlína.

Okresní hygienička Olga Gröschlová upozornila obyvatele, že nelze používat vodu ze studánek ani z domácích studní. Hrozí epidemie salmonelózy, žloutenky a úplavice. Evakuace obyvatel Bohumína i Ostravy již skončila, uzavřeny však musely být ostravské čtvrti Nová Ves a Přívoz, kde vlivem podmáčení hrozilo nebezpečí zřícení domů. Na Frýdecku-Místecku voda opadla natolik, že se lidé se mohli vracet do svých domovů.

Domů se lidé začali vracet také v Olomouci, kde se včera odpoledne cena chleba vyšplhala na 60 korun. Voda ustupuje na celém Bruntálsku, některé obce však jsou stále odříznuty od světa. Ve východních Čechách se stituace výrazně zlepšila a všechny místní řeky jsou zpět ve svých korytech. Mírný vzestup vodní hladiny se ještě očekává na středním a dolním toku Moravy, ve Strážnici a v Hodoníně.

Lidové noviny
  • 0Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz