11. července 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Povodně 1997 v LN: Vrtulníkem evakuovali i vlčáky, Chleba v Olomouci stál 60 korun

Záplavy 1997. Na snímku ze 14. července je zaplavená Prostřední ulice v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Záplavy 1997. Na snímku ze 14. července je zaplavená Prostřední ulice v... | foto: ČTK

Před 20 lety zpustošila třetinu Česka velká voda. Server Lidovky.cz přináší články Lidových novin z července roku 1997, jež zachycují události a příběhy obyvatel, kteří se před dvěma dekádami museli vypořádat s rozsáhlými povodněmi. Během záplav zemřelo 50 osob, škody se vyšplhaly na 63 miliard korun.

Postižení vzpínali ruce s kojenci

Záchranáři: Výcviků musí být více, jinak hrozí neštěstí

Na sluncem zalité letecké základně v Mošnově u Ostravy včera na první pohled panovala ospalá nálada. Piloti helikoptér však byli vytížení stejně, jako kdyby každá minuta rozhodovala o lidských životech. Odříznutým občanům totiž dopravovali vodu, potraviny a léky.

„Zachraňování lidí již není ústředním bodem, většina jich je v bezpečí. Nyní se soustředíme spíše na dopravu materiální pomoci, a to především na Jesenicko, které je stále odříznuto od světa,“ říká pilot Václav Vacek. Na otřesné zážitky z minulých dnů do smrti nezapomene.

Záplavy 1997. Na snímku ze 14. července je zaplavená Prostřední ulice v...
Záplavy 1997. Rozvodněná řeka Divoká Orlice zaplavila 8. července část obce...

„V obci Troubky u Přerova jsem na vlastní oči viděl padat jeden dům za druhým. Na okolních střechách na nás desítky lidí zoufale mávaly, spínaly ruce a zdvihaly vzhůru kojence,“ líčí otřesné zážitky Vacek, který v poslední době strávil spolu se svými kolegy ve vzduchu denně více než 11 hodin.

Největší starosti činilo záchranářům vyprošťování nemohoucích starých lidí. „Někteří z nich byli i čtyři dny bez vody, nemyli se, a to bylo znát,“ říká jeden z pilotů. Kromě mnoha set lidí vyprostili piloti z bortících se obydlí také 13 psů. „Lidé se mnohdy bez svých čtyřnohých společníků nechtěli hnout. Nezbývalo tedy nic jiného, než vyzvednout třeba i vlčáka, přestože potom ve vrtulníku dělal potíže,“ líčil Vacek.

Přes nesporný úspěch evakuačních prací mnozí záchranáři i piloti upozorňují na potíže způsobené nedostatkem výcvikových hodin. „Výcviků musí být mnohem více, jinak se může stát neštěstí. Lidé, kteří o takových věcech rozhodují, by měli být odpovědnější,“ říká Přemysl Kovařík, který se svými kolegy v minulých dnech zachránil před jistou smrtí několik stovek lidí.

Záplavy 1997. Článek, který vyšel v Lidových novinách v pátek 11. července 1997.

Záplavy 1997. Článek, který vyšel v Lidových novinách v pátek 11. července 1997.

Mluvčí policejního prezídia Ivana Moosová potvrzuje Vackova slova, že za nejhorší okamžiky považují piloti, kteří sloužili v úterý, když v noci zachraňovali lidské životy v obci Troubky na Přerovsku. Upřesnila, že od pondělí bylo do záchranných akcí nasazeno šest policejních vrtulníků, které za první tři dny vzlétly celkem 617krát, evakuovaly 960 a přepravily dalších 1731 lidí.

Slovácko se stalo jezerem

Záplavy: V Olomouci stojí chleba 60 korun

Ničivé záplavy včera postihly střední Moravu. V epicentru katastrofy se ocitlo Slovácko, Otrokovice a Kroměříž. Na severu Moravy a také ve Zlíně a v Olomouci už voda začala opadávat.

Po protržení hráze zatopila řeky Moravy voda včera ráno zatopila Otrokovice. Zatopeny byly obytné čtvrti města, společnost Barum Continental a další místní firmy. Záchranáři evakuovali obyvatele centra Otrokovic. Mnozí se na potopu dívali z balkonů a odmítali se nechat odvézt ze svých domů a bytů.

„Chystáme převoz evakuovaných lidí až do Zlína, protože voda postupuje tam, kde to nikdo nečekal,“ prohlásil přednosta okresního úřadu Zdeněk Dostál. Kolem Otrokovic, ale také Babic a Starého Města na Uherskohradišťsku, Kostelan a dalších míst Slovácka, vyrostla mnohasethektarová jezera, v některých obcích regionu přestala téci užitková voda, bez pitné vody se ocitly celé Otrokovice a některé čtvrti Zlína.

Okresní hygienička Olga Gröschlová upozornila obyvatele, že nelze používat vodu ze studánek ani z domácích studní. Hrozí epidemie salmonelózy, žloutenky a úplavice. Evakuace obyvatel Bohumína i Ostravy již skončila, uzavřeny však musely být ostravské čtvrti Nová Ves a Přívoz, kde vlivem podmáčení hrozilo nebezpečí zřícení domů. Na Frýdecku-Místecku voda opadla natolik, že se lidé se mohli vracet do svých domovů.

Domů se lidé začali vracet také v Olomouci, kde se včera odpoledne cena chleba vyšplhala na 60 korun. Voda ustupuje na celém Bruntálsku, některé obce však jsou stále odříznuty od světa. Ve východních Čechách se stituace výrazně zlepšila a všechny místní řeky jsou zpět ve svých korytech. Mírný vzestup vodní hladiny se ještě očekává na středním a dolním toku Moravy, ve Strážnici a v Hodoníně.

Lidové noviny

Najdete na Lidovky.cz