Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

‚Vše na půl roku zastavila a zablokovala.‘ Šedivý, Vondra a Bartošek hodnotí působení Šlechtové na obraně

Česko

  18:27
PRAHA - Více negativ než pozitiv našli v krátkém působení Karly Šlechtové (za ANO) na ministerstvu obrany odborníci. Zejména zpomalení či zablokování významných zakázek kritizovali bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý, člen sněmovních výborů pro obranu a bezpečnost Jan Bartošek (KDU-ČSL) a ministr obrany z let 2010 až 2012 Alexandr Vondra (ODS). Designovaný premiér Andrej Babiš v pátek oznámil, že v nové vládě už Šlechtová neusedne.

Ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová při jmenování generála Aleš Opaty náčelníkem generálního štábu. foto:  Dan Materna, MAFRA

„Místo, aby věci na ministerstvu obrany pomohla řešit a posunula je dál, vše na půl roku zastavila, zablokovala, zpochybnila, znejistila, zkomplikovala a zdržela, zejména co se týče klíčových zakázek, čímž dala mimo jiné Andreji Babišovi záminku ustupovat od závazku dosáhnout do roku 2024 výdajů na obranu ve výši dvou procent HDP,“ uvedl Bartošek.

Člen sněmovního výboru pro obranu Jan Řehounek (ANO) se domnívá, že Šlechtová měla všechny předpoklady být úspěšná. „Bohužel její obavy z toho, že ‚všichni jdou proti ní, a proto je potřeba udělat vše sama‘, ji izolovaly nejen na ministerstvu, ale také ve vztahu ke generálnímu štábu a ve Sněmovně,“ napsal. Jméno Šlechtové se podle něj diskutovalo ve vedení hnutí i na stranickém klubu velmi dlouho. „Já jsem si úplně nedokázal představit variantu, že by pokračovala dále,“ poznamenal. Jejího nástupce Metnara hodnotí pozitivně. „Uvidíme, zda resort, který je v určitých aspektech podobný (policie jako druhý pilíř vedle vlastního ministerstva vnitra), uchopí lépe než Šlechtová,“ dodal.

Šedivý popsal sedmiměsíční úřadování Šlechtové jako jízdu na horské dráze, v níž dobré okamžiky střídaly špatné. Negativa ale podle něj v konečném zúčtování převažují. Zastavení zakázek na nákup 12 víceúčelových vrtulníků a izraelských mobilních radarů za 3,5 miliardy korun označil za ukvapená rozhodnutí. K výhradám ministryně vůči akvizici vrtulníků generál Šedivý řekl, že „na ni asi působily lobbistické skupiny nebo jiné zájmy“.

Šlechtová už krátce po nástupu do čela resortu obrany odmítla podepsat některé zakázky připravované jejím předchůdcem Martinem Stropnickým (ANO), který dnes nechtěl působení své nástupkyně hodnotit. „Zbabělý ministr Stropnický ty zakázky nedotáhl, ona je zazdila,“ řekl Vondra. Stalo se tak podle něj v době, kdy armáda peníze na nákupy měla. Šlechtová podle ministra obrany z vlády Petra Nečase nic přínosného od svého nástupu v prosinci 2017 nepředvedla.

Hon a kampaň

Bartošek a Šedivý jsou o něco shovívavější. Podle náčelníka generálního štábu z let 1998 až 2002 se zpočátku problematické vztahy ministryně v demisi s vedením armády postupně zlepšovaly. Šedivý u Šlechtové viděl „obrovskou snahu věnovat se resortu“ a porozumět všem složkám armády. Dodal, že revize armádních zakázek nebyly nutně špatnou věcí, avšak prověřování nebylo „diplomaticky“ správně provedené.

Bartošek označil za pozitivní rychlé jmenování generála Aleše Opaty do funkce náčelníka generálního štábu a prosazení ambiciózního mandátu na vyslání vojáků na zahraniční mise.

Na jaře čelila Šlechtová kritice po zveřejnění fotografie svého pudla sedícího za věncem na hrobu neznámého vojína na pražském Vítkově. Následně se dostala pod tlak, když Lidové noviny uvedly, že ještě jako ministryně pro místní rozvoj využívala na pražském letišti VIP služeb (stát za to zaplatil přes 300 tisíc korun).

Výrok listu Šlechtová odmítla a vše označila za hon a kampaň, kterou proti ní vede deník patřící do svěřenského fondu předsedy ANO Babiše. Ten v pátek  oznámil, že Šlechtovou do aktuálně sestavované vlády nenavrhne. Toto rozhodnutí podle ní na ranní schůzce nijak nezdůvodnil.

Autor: