Sobota 30. března 2024, svátek má Arnošt
130 let

Lidovky.cz

Ministerské odměny '12: Extrém u Drábka a zlaté padáky u Hanákové

Česko

  8:00
Toto je inventura loňských odměn na českých ministerstvech: rekordní odměny loni – stejně jako předloni – podepsal exministr Jaromír Drábek. Bleskové úspory ministryně Aleny Hanákové se poněkud prodražily. Aparát Petra Nečase už třetím rokem utajuje platy. A třeba exministr obrany Alexandr Vondra si držel armádu poradců.

Co tají Nečas, Kuba a Heger? foto: Grafika/ŠimonLidovky.cz

1. Milionové odměny, které byly běžné v minulosti, si už loni žádný z ministrů nedovolil vyplatit. Předloňská mimořádná odměna 1 015 000 korun pro náměstka ministra práce. Anebo prémie 170 tisíc korun za třináct dní práce, kterou exministr Radek John udělil jednomu z úředníků. To všechno – zdá se – je už minulost. Odtajnění a následná veřejná kritika vykonala své.

O extrémních odměnách v minulých letech můžete číst ZDE

2. Sonda serveru Lidovky.cz nasvítila i extrém roku 2012. Je jím 335tisícová odměna, kterou nechal vyplatit exministr Jaromír Drábek svému exnáměstkovi Vladimíru Šiškovi, jehož si prvního října odvedla z kanceláře protikorupční policie. Rekordní benefit přitom svému zástupci přiznal Drábek až po jeho zatčení. A co víc - zpětně se ukazuje, že systémy, které na ministerstvu práce a sociálních věcí Šiška zaváděl, vykazují řadu nedostatků a mladé rodiny přivádí do existenčních potíží.

3. Mluvíme-li o extrémech, je nezbytné zmínit i ten z opačného pólu: ministerstvo dopravy pracovalo loni se čtvrtým nejvyšším rozpočtem, přesto jeho náměstci brali vůbec nejnižší odměny – dvacet tisíc korun za celý rok. „Já jen s pobavením čtu odměny na jiných ministerstvech,“ řekl k tomu serveru Lidovky.cz náměstek ministra dopravy Jiří Žák.

Celý rozhovor si můžete přečíst ZDE.

4. Bohužel. Bohužel ani tentokrát se nepodařilo sestavit úplný žebříček. Totiž: Úřad vlády a ministerstvo průmyslu už třetím rokem odmítají odtajnit platy vrcholných úředníků. Ignorují tím rozsudky nejvyšších soudů i metodický pokyn ministerstva vnitra. Ignorují vlastně i slib vlastního kabinetu, že bude s veřejnými penězi hospodařit transparentně. A v neposlední řadě tak dobrovolně nechávají prostor spekulacím, že Nečas odměňuje extrémními odměny nejen svou pobočnici Janu Nagyovou.

O tajnostech Petra Nečase a spol. čtěte ZDE.

5. Byl to sice poněkud nečekaný přínos letošní sondy, o to víc vypovídá o žonglování s úřednickými platy ve státní správě. Ministerstvo kultury totiž odtajnilo kompletní přehled částek vyplacených náměstkům a poradcům. Díky tomu se obnažilo, jak se neustále výměny na postech náměstků prodražují. Vedle takřka čtyřsettisícového odchodného musel úřad vyplatit exnáměstkovi Radku Zdráhalovi dalších 120 tisíc korun jako takzvanou náhradu za překážku v práci. A ze stejného důvodu muselo ministerstvo vyplatit 228 tisíc korun i někdejší náměstkyni Michaele Vojtové. Okamžité, ale hlavně drahé vyhazovy odůvodnila ministryně Alena Hanáková "šetřením" a "zeštíhlením úřednického aparátu".

Tabulku s detaily si můžete prostudovat ZDE.

Na téma ministerských odměn jsme již vydali:

6. Z obřího souhrnu dat server Lidovky.cz vydestiloval i konkrétní příběhy nepostradatelných úředníků a poradců. Jeden příklad za všechny: zatímco stranická kariéra bývalého primátora a nyní poslance ODS Jana Kubaty v poslední době upadá, coby ministerský poradce je na roztrhání. O jeho zkušenosti a znalosti mají zájem hned dva rezorty, oba spravované ministry z ODS. Na ministerstvu průmyslu radí o těžbě uhlí a na ministerstvu spravedlnosti rozdává rady o vězeňství. Vedle poslaneckého platu si tak přivydělá několik málo tisícovek měsíčně.

Jak jsou na ministerstvech bez Kubatových rad bezradní, čtěte ZDE.

7. Ten kontrast je až zarážející: třeba ministerstvo spravedlnosti či ministerstvo vnitra bez okolků zveřejňují konkrétní jména i cifry. Některá ministerstva se ovšem snaží data co nejvíce zamlžit. Státními penězi na odměnách neplýtváme, tvrdí kupříkladu ministerstvo zdravotnictví vedené Leošem Hegerem (TOP 09). Místo toho, aby předložilo jasný důkaz, však opět - stejně jako loni - zaslalo pouze údaje o průměrných platech a odměnách náměstků namísto konkrétních sum. Opravdu se ve zprůměrovaných benefitech neskrývají extrémní prémie?

O průměrných na ministerstvu zemědělství se více dozvíte ZDE

8. Jen co se stal Petr Fiala stal ministrem školství, rozpustil sbor poradců. Jinde se bez nich neobejdou. Exministr obrany Alexandr Vondra (ODS) si jich třeba držel desítku a takřka stejný počet jich vykázalo i ministerstvo spravedlnosti.

Všechny texty k seriálu o loňských platech na ministerstvech nalezte ZDE.

Jaké platy si vypláceli ministerští úředníci v minulých letech si porovnejte této tabulce:

Autor: