Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Prezidentští adepti předložili Senátu účetnictví. Zeman jako poslední

Česko

  15:18aktualizováno  19:08
PRAHA - Vyúčtování prezidentské kampaně dodalo včas všech devět uchazečů o křeslo hlavy státu. Jako poslední dorazilo do Senátu dnes před 14:00 účetnictví vítěze voleb, prezidenta Miloše Zemana. Materiály nyní v souladu se zákonem přezkoumá senátní mandátový a imunitní výbor, využít chce služeb externí auditorské firmy.

Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg debatovali na Primě. foto: Reuters

Nejnákladnější kampaň měl podle dosavadních informací Zeman. Jeho kancléř Vratislav Mynář v České televizi uvedl, že náklady představovaly zhruba 37,2 milionu korun a že všechny budou uhrazeny. "My budeme v černých číslech," uvedl Mynář s tím, že všechny závazky budou ve velmi krátké lhůtě uhrazeny. "Řádově zbývá zaplatit kolem tří milionů korun," uvedl kancléř.

Stejně jako Zeman nemá uhrazeny všechny výdaje ani expremiér Jan Fischer. Podle médií mu chybělo zhruba 5,5 milionu korun a většina této sumy by mu měla scházet i po dvoumilionovém daru od právníka Daniela Paĺka.

ČTĚTE TAKÉ:

Expremiér ale v prohlášení uvedl, že v příštím týdnu uskuteční platby za tři miliony korun a další pak formou splátek. "Potřebné finanční prostředky mám zajištěny," oznámil s tím, že dodatek k účetnictví poskytne do konce dubna. Fischerovy náklady se odhadují na 25 milionů korun.

Ráno své účetnictví dodal tým výtvarníka Vladimíra Franze, ostatní kandidáti pak v minulých dnech.

Auditor zatím neznámý

Senátní výbor chce podle svého předsedy Jiřího Oberfalzera (ODS) svěřit kontrolu účetnictví auditorské firmě, která má být vybrána ve výběrovém řízení. Původně chtěl Senát zhruba dva miliony korun na audit získat od ministerstva financí, nakonec se ale asi tuto částku podaří uvolnit z dříve neutracených peněz v senátním rozpočtu, tedy z rezerv, řekl v pátek Oberfalzer serveru Lidovky.cz.

VÍCE ČTĚTE ZDE:

Účetnictví bylo třeba doručit do Senátu nejpozději v sobotu 30. března. Kandidáti mají rovněž povinnost k tomuto datu své účetnictví zveřejnit na internetu.

S předstihem tuto zákonnou povinnost splnili herečka Táňa Fischerová, místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS), senátor ČSSD Jiří Dienstbier, europoslankyně KDU-ČSL Zuzana Roithová, šéfka Suverenity Jana Bobošíková a Zemanův soupeř z finálového duelu, vicepremiér Karel Schwarzenberg (TOP 09). Celkem by se náklady kandidátů měly pohybovat kolem 132 milionů korun.

Přehled nákladů prezidentských kandidátů na volební kampaň (v Kč):
KandidátNáklady
Miloš Zeman 37,2 milionu
Karel Schwarzenberg 36,3 milionu
Jan Fischercca 25 milionů
Jiří Dienstbier 16,9 milionu
Přemysl Sobotka14,9 milionu
Zuzana Roithová 670 000
Vladimír Franz 480 000
Jana Bobošíková 155 000
Táňa Fischerová 130 000
Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat