Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

„Všechny cesty vedou do Prahy“

Česko

Lisabonská smlouva prošla. Irská vláda se teď těší z toho, že se pozornost Evropy přesouvá na Českou republiku.

DUBLIN Irští politici, shromáždění na nádvoří dublinského zámku, se smějí a jásají, ale spíš než radost prožívají úlevu. Irové v referendu jednoznačně přijali Lisabonskou smlouvu, která má reformovat Evropskou unii. Pro bylo téměř 70 procent z hlasujících.

Nepopulární vládní politici jsou si vědomi, že by takového výsledku nikdy nedosáhli bez podpory opozičních stran a občanských a lobbistických skupin.

Očividnou úlevu projevil ministr zahraničí Micheal Martin, když byl dotázán, zda je rád, že se pozornost evropských politiků nyní přesune z Irska na Českou republiku. „Absolutně,“ reagoval s potěšením, „všechny cesty teď vedou do Prahy.“ „Irové dnes promluvili jasně a hlasitě. Lisabonská smlouva bude schválena přesvědčivým způsobem,“ prohlásil irský premiér Brian Cowen. „Je to dobrý den pro Irsko a dobrý den pro Evropu.“ Radost pomine rychle Irové, kteří přijetí smlouvy podporovali, nyní slaví v ulicích a hospodách. Všichni politici dohromady pak dobře vědí, že radost pomine rychle, ale irská ekonomika zůstává ve stejně prekérní situaci jako včera. Musí v parlamentu prosadit zřízení agentury NAMA, jakési obdoby naší konsolidační agentury, která převezme špatné úvěry irských bank, a pak je čekají bolestivá jednání o rozpočtu - deficit přesahuje 10 procent hrubého domácího produktu a včera bylo oznámeno, že výběr daní je o 3,5 procenta nižší oproti dubnové prognóze.

Schválení smlouvy podpořila i krize. Řada Irů kvůli ní nechtěla zhoršit vztahy s unií, která byla jedním z klíčových faktorů ekonomického vzestupu země.

Podle Rogera Juppa, který v Irsku provádí průzkumy, stojí za přesvědčivým výsledkem referenda dva pohyby: Voliči se teď „podívali přes okraj propasti“ a uvědomili si, že sice mají proti Lisabonu výhrady, ale nechtějí si to s Evropou rozházet. To platí pro lidi, kteří od loňska změnili názor anebo loni nevolili. Pokud lze věřit průzkumu, který si nechala udělat opoziční strana Fine Gael, tak ovšem taky část těch, kteří byli proti, letos nepřišla - cítili se zastrašeni anebo měli pocit, že převaha tábora „Ano“ je taková, že to nemá cenu.

V referendu hlasovalo téměř 60 procent Irů, zatímco loni v červnu to bylo 52,7 procenta. Minule pro smlouvu hlasovalo jen deset ze 43 irských volebních okrsků, tentokrát ji odmítly jen dva.

Například na severu Dublinu bylo minule proti smlouvě 60 procent voličů, nyní ji podpořilo 73 procent.

Hlasování Irů

Úspěšné referendum

Pro Lisabonskou smlouvu bylo 67,1 procenta hlasů, proti necelých 33 procent.

Mimořádně vysoká byla také účast 58 procent ze tří milionů voličů.

Rozdíl oproti minulému referendu je o 20,5 procenta více hlasů pro smlouvu.

O autorovi| Martin Weiss Zvláštní zpravodaj LN v Irsku

Autor:

Prodej stavebního pozemku 1 267 m2
Prodej stavebního pozemku 1 267 m2

Horní Bludovice - Prostřední Bludovice, okres Karviná
2 254 455 Kč