21. června 2012 12:10, aktualizováno  12:27 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Všechny erární zakázky Omnipolu: TOP 10 vede kauza Casa

Letoun Casa na letišti Kbely.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letoun Casa na letišti Kbely. | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Stačí v novém portálu Vsechnyzakazky.cz vyťukat jméno firmy z kauzy Vlasty Parkanová a hned je zřejmé, proč se Omnipol tak razantě brání policejnímu vyšetřování.

Nákup vojenských letadel CASA, přesněji jejich servis, je největší veřejnou zakázkou, která společnost ovládaná rodinou Richarda Hávy získala od roku 2007.

"Poskytování komplexního servisního zabezpečení letounů spočívající v provádění údržby a oprav, výcviku pilotů, školení létajícího personálu a příslušníků inženýrsko-letecké služby, technické pomoci pilotem a technikem výrobce, dodání stanovených sad náhradních dílů, dodávání náhradních dílů a aktualizaci technické a letové dokumentace a programového vybavení", jak uvádí veřejná databáze, vyšlo českou armádu na 818 559 060 korun.

Top 10 zakázek Omnipolu.

Top 10 zakázek Omnipolu. PO ROZKLIKNUTÍ UVIDÍTE KOMPLETNÍ DATA

Nebyla to jediná zakázka, kterou společnost dostala od ministerstva obrany. Další čtyři tendry firmě přinesly přibližně 150 milionů.

 Z přehledu je navíc velmi dobře patrné, jak veřejné zakázky získala: v 17 případech v uzavřené soutěži, v takzvaném jednacím řízení bez uveřejnění, pouze 9 tendrů bylo otevřené všem zájemcům. Ve dvaadvaceti soutěžích byla přitom je jedna nabídka - ta od Omnipolu.

ČTĚTE TAKÉ:

Pro připomenutí: podle analýzy, kterou pro policii vypracovala společnost American Appraisal, stát údajně při nákupu letadel CASA utrpěl škodu 658 milionů korun kvůli tomu, že nákup byl předražen. "Hrubá marže společnosti Omnipol, která zprostředkovala nákup letadel CASA pro české ministerstvo obrany, dosahuje k dnešnímu dni 85 milionů korun," tvrdil na úterní tiskové konferenci současný šéf společnosti Michal Hon.

 Zároveň exministryně Vlasta Parkanové se hájí, že postupovala podle pravidel. Zastal se jí i  ministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek, jenž je dlouholetým přítelem někdejšího majitele Omnipolu Richarda Hávy.

rakRadek Kedroň

OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu
OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu

Podle lékařky Markéty Kellner, která zkoumá lidský mozek, jsou těhotenství a první okamžiky po porodu zásadními v jeho fungování do budoucna. Co ovlivňují a jak?