Čtvrtek 11. srpna 2022, svátek má Zuzana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Léčba uprchlíků z Ukrajiny bude stát asi 6,9 miliardy, odhaduje VZP

Česko

  13:23
Všeobecná zdravotní pojišťovna očekává, že náklady na léčbu ukrajinských uprchlíků budou asi 6,9 miliardy korun. Příjmy z jejich pojistného a od státu budou asi o 2,4 miliardy nižší. Stabilitu pojišťovny to ale podle ředitele Zdeňka Kabátka nijak neovlivní. Očekává navíc, že číslo bude spíše klesat, jak se budou příchozí zapojovat do pracovního procesu.

Předseda správní rady VZP Tom Philipp uvedl, že pojištěno je u VZP nyní asi 333 tisíc uprchlíků z Ukrajiny. Největší podíl tvoří děti do osmnácti let, je jich asi 125 tisíc. Z asi 190 tisíc lidí v produktivním věku je již téměř 35 tisíc zaměstnaných.

Lze podle něj očekávat, že roční náklady na jednoho uprchlíka budou dosahovat asi 60 procent nákladů na průměrného českého pojištěnce. Mělo by tedy jít o asi 26 400 korun. Výdaje na zdravotní péči pro Ukrajince podle odhadů převýší příjmy do rozpočtu pojišťovny, a to asi o 2,4 miliardy.

„Disponujeme potřebnou rezervou,“ řekl ředitel VZP Zdeněk Kabátek s tím, že se nikdo nemusí bát ohrožení stability pojišťovny nebo kvality poskytovaných služeb. Počítá navíc s tím, že číslo bude spíše klesat, než stoupat, jak se budou lidé zapojovat do pracovního procesu.

Zatím podle něj příchozí z Ukrajiny nijak moc pojištění nevyužívají, přesto pojišťovna ví o některých pacientech léčících se s rakovinou a dalšími nemocemi, které jsou na léčbu vysoce nákladné.

„Dá se ale předpokládat, že tak, jak se zapojí do pracovního trhu, se budou čísla měnit, může to nakonec dopadnout tak, že saldo bude třeba vyrovnané,“ popsal Philipp.

Odpuštěné miliony

Ten také uvedl, že pojišťovna již má asi finální čísla úspěšnosti prvního milostivého léta. Vydala podle něj asi 14 tisíc usnesení, dlužníci uhradili pojistné za 215 milionů, VZP odpustila penále za 666 milionů korun.

Druhé milostivé léto by podle něj mohlo využít skoro 200 tisíc dlužníků. „Doufáme, že této možnosti využijí,“ řekl Philipp s tím, že pojišťovna akci plně podporuje. Odpuštěno by podle něj mohlo být potenciálně až 13 miliard korun na penále a uhrazen dluh ve výši asi 9 miliard korun.

Člen správní rady Miroslav Kalousek uvedl, že nyní není důvod obávat se, že by výsledky hospodaření za letošní rok byly horší, než se na začátku roku předpokládalo. Druhé milostivé léto je podle něj ve střednědobém výhledu pro pojišťovnu spíše výhodné, jelikož část lidí, co je nyní v šedé ekonomice, začne opět pojištění hradit.

Podle dat VZP došlo k největšímu nárůstu počtu pojištěnců hned na začátku války v březnu. Do začátku dubna jich bylo registrováno více než 254 000, za měsíc dalších 44 000 a do 24. května dalších necelých 30 000.

Autor:

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Mohlo by vás zajímat