Pondělí 29. května 2023, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Všesokolský sjezd skončil

Česko

  18:44
PRAHA - Za bouřlivého potlesku byl na Strahově slavnostně ukončen čtrnáctý všesokolský slet. Příští slavnosti a cvičení se budou konat opět za šest let. Akce se zúčastnilo 15 tisíc členů Sokola z České republiky a 2000 cvičenců ze zahraničí.

Sokol. foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

Čtrnáctý všesokolský slet skončil, ať žije patnáctý slet, který bude za šest let a bude ještě krásnější. S těmito slovy se dnes loučili účastníci hromadných cvičení. V 16 skladbách vystoupilo ve středu a dnes na stadionu Evžena Rošického na pražském
Strahově 15.000 členů České obce sokolské a 2000 sokolů z 20 zemí celého světa.

Čtrnáctý všesokolský slet - pochod Prahou.Početnou delegaci vyslali Slováci a krajané z USA. Nejstarší cvičence bylo 92 let, nejmladší cvičenec oslavil rok. Dnešnímu cvičení přihlížel z tribuny prezident Václav Klaus. Na závěr poděkoval cvičencům za to, co předvedli. "Děkuji jménem svým a já myslím, že celý národ je rád, že děláte to, co děláte," řekl.

"Počasí přálo, cvičenců bylo hodně, návštěvníků také, přestože jsou svátky; spokojenost je veliká," řekl ČTK po skončení sletu vedoucí tiskového oddělení České obce sokolské Zdeněk Kubín.

Zatímco středeční vystoupení ozvláštnily ohňové efekty, dnes se nad plochou stadionu proletěli dva sokoli. Jejich pánové v tradičních sokolských krojích je vypustili při zahajovacím ceremoniálu na okružní let.

Poté následovalo cvičení. Velký ohlas u publika měly všechny skladby pro děti. Bouřlivého potlesku se dostalo cvičencům v krojích ze všech oblastí Čech, Moravy a Slezska, kteří za zvuku lidové hudby roztančili celou plochu.

Stejně jako při středečním večerním vystoupení, i dnes si srdce diváků získali senioři a seniorky v bílých vyšívaných halenách a modrých kalhotách či sukních, z nichž mnozí dávno překročili osmdesátku.

Česká obec sokolská (*1862)

Sokol vznikl v roce 1862, založili ho Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner. Tradice všesokolských sletů sahá do roku 1882. Sokol patří se 190.000 členy mezi největší občanská sdružení v zemi. Nabízí různé druhy sportovních aktivit, v některých odvětvích vychovává i špičkové závodníky, například v akrobatickém rokenrolu. Po svém znovuobnovení v roce 1990 uspořádal v Praze dva slety, v letech 1994 a 2000.

Věk však na sobě nedali znát, cvičili a zpívali a spolu s nimi i celý stadion skladbu Ta naše písnička česká od Karla Hašlera. V této skladbě vystoupila i řada krajanů.

Na závěr sletu byly sňaty vlajky České republiky a České obce sokolské, které po oba sletové dny vlály nad plochou. Všechna vystoupení prakticky trvale provázel potlesk diváků, často skandovaný a doplněný pochvalným voláním. Všesokolský slet začal v sobotu a jeho součástí byla řada kulturních, společenských a sportovních akcí včetně slavnostního průvodu Prahou.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!