„Všichni jsme na ústředí KGB“

Přes 600 demonstrantů bylo včera v Bělorusku odsouzeno za účast na povolebních protestech.

V takzvaných rychlosoudech bez přítomnosti právníků či novinářů dostali pět až 15 dní vězení. Některým by však mohlo hrozit až 15 let.

MINSK/PRAHA Kandidát na běloruského prezidenta Andrej Sannikov byl policisty brutálně zmlácen během nedělní povolební demonstrace. Když se ho snažili dovézt do nemocnice, zablokoval jim cestu vůz, ze kterého vyskočili tajní policisté v civilu. Sannikova vytáhli ven, opět napadli a odvezli neznámo kam. Do jiného auta dovlekli jeho ženu, Irynu Chalipovou, reportérku ruského opozičního listu Novaja Gazeta. Několikrát ji měli udeřit do hlavy o okénko auta. Nyní ji drží ve věznici Okrestina. Tak popisoval opoziční zpravodajský server Charta 97 dění posledních dní ještě v pondělí. Od včerejška se ale odmlčel, Všichni jeho reportéři byli totiž také zatčeni. Šéfka serveru jen ještě stihla napsat zprávu: „Všichni jsme na ústředí KGB.“

Podle Alese Bialackého z lidskoprávní organizace Viasna bylo celkem od nedělní demonstrace zatčeno asi 700 lidí, mezi nimi i sedm z devíti Lukašenkových protikandidátů. Běloruský prezident Alexandr Lukašenko již dříve mluvil o 639 lidech. Dva z opozičních prezidentských kandidátů byli včera propuštěni, nesmí ale opustit Minsk. Jeden z nich, Grigorij Kostusjev, na následné tiskové konferenci uvedl, že ho KGB „tvrdě vyslýchala“, ale nijak ho fyzicky netýrala. „Chtěli po mně, abych se zřekl svých kolegů a veřejně je odsoudil..., ale když jsem to odmítl udělat, nechali mě jít,“ řekl Kostusjev.

Jak uvedla agentura Interfax, více než 600 odpůrců režimu bylo již včera odsouzeno. V takzvaných rychlosoudech bez přítomnosti právníků či novinářů dostali od pěti do patnácti dnů vězení. Mluvčí minské policie ale prohlásil, že tresty za účast na demonstracích mohou být ještě vyšší. „Budeme prověřovat, jak se kdo zapojil do masových nepokojů. Máme dost fotografií a videozáznamů,“ uvedl Aljaksandr Lastovski. V rámci vyšetřování „masového narušování veřejného pořádku“ mohou být oponenti režimu odsouzení až na 15 let vězení, zdůraznil.

Podle Svazu běloruských novinářů bylo zadrženo celkem 25 reportérů či fotografů, z nichž dvacítku, jak uvedla organizace Reportéři bez hranic, policisté zbili. Nejméně čtyři z nich již byli odsouzení až k patnácti dnům vězení, osud dalších byl včera večer nejasný. Sedmnáct hodin například policisté drželi i zpravodajku agentury AFP, zatkli také reportéra amerického listu The New York Times. Ve vězení se ocitlo i devět Rusů. Fotograf Alexandr Astafjev byl již odsouzen k deseti dnům odnětí svobody a ve vězení drží hladovku, informoval ruský server RIA Novosti.

Na protest proti masovému zatýkáni se měla včera večer konat demonstrace před hlavní minskou věznicí. Zda se ale uskutečnila, nebylo do uzávěrky tohoto vydání LN jasné. K okamžitému propuštění politických vězňů, zajištění práva na svobodu projevu a shromažďování a ukončení pronásledování opozičních aktivistů včera vyzvalo v otevřeném dopise i devět evropských nevládních organizací, včetně českých Člověka v tísni a Občanského Běloruska. Dopis podpořil i exprezident Václav Havel.

***

Komentář k tématu

čtěte na straně 11

ZADRŽENÍ

* Policie zadržela sedm z devíti kandidátů na prezidenta, kteří soupeřili s Alexandrem Lukašenkem. Několik z nich, mezi nimi i Uladzimira Njakljajeva (na snímku), surově zbila a drží je na neznámém místě. Dva byli naopak včera propuštěni.

* Ve vězení je přes 700 demonstrantů, kteří v neděli protestovali proti vítězství Lukašenka ve volbách. Více než 600 jich již bylo odsouzeno.

* Podle Svazu běloruských novinářů bylo zadrženo i 25 jak běloruských, tak zahraničních reportérů či fotografů. Čtyři z nich již byli odsouzeni k až 15 dnům vězení.

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.