30. prosince 2012 15:12, aktualizováno  16:12 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Všichni kandidáti jsou ruští fízlové, píše Cibulka v ústavní stížnosti

Petr Cibulka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Cibulka | foto: Lidové noviny

PRAHA Bývalý disident a předseda strany Volte Pravý Blok Petr Cibulka v pátek podal kvůli vyřazení z prezidentských voleb stížnost k Ústavnímu soudu. Žádá, aby byl do voleb opět zaregistrován a mimo jiné také chce, aby soud odložil konání voleb do doby, než dojde k úpravě zákona o prezidentské volbě, který je podle něj protiústavní.

Nezávislí kandidáti museli pro zaregistrování do voleb získat alespoň 50 000 podpisů občanů. Cibulka jich nasbíral 319. Podle něj ale tato podmínka porušuje ústavní zásadu přístupu k voleným a jiným funkcím, protože kandidáti parlamentních stran podpisy shánět nemuseli.

"Takže někomu stačí sehnat ve sněmovní kantýně pár podpisů spolukaprů, jiný musí shánět na ulicích desetitisíce podpisů svých sympatizantů," píše ve stížnosti Cibulka.

ČTĚTE DÁLE:

Lídr strany Volte Pravý Blok se už dříve obrátil na Nejvyšší správní soud, ten ale jeho stížnost zamítnul. Cibulka nyní po ÚS chce, aby nařídil ministerstvu vnitra odmítnutou kandidátní listinu zaregistrovat.

Soud by podle Cibulky měl také zrušit "ta ustanovení zákona, která jsou v rozporu s platnou ústavou". Třetí žádost se týká toho, aby byly volby odloženy do doby, než parlament schválí úpravy zákona o prezidentské volbě.

Z ústavní stížnosti Petra Cibulky na prezidentskou volbu

  1. Všichni kandidáti na českého presidenta, zaregistrovaní Ministerstvem vnitra, jsou ruští fízlové
  2. Petr Cibulka získal pro svoji presidentskou kandidaturu písemnou podporu 253 726 českých občanů
  3. Téměř všechny tyto dopisy na podporu Petra Cibulky byly BIS=KGB/GRU na poště zadrženy a byly použity BIS=KGB/GRU na podporu všech jejich úspěšných uchazečů o presidentskou kandidaturu, jeho protikandidátů - s jedinou čestnou výjimkou Miloše Zemana, který - jako jediný z jejich kandidátů - to pro překročení hranice 50 000 podpisů nepotřeboval

Ústavní stížnost kvůli prezidentským volbám podal ve čtvrtek také senátor Tomio Okamura. Požádal ÚS o odklad voleb a zrušení části ústavy i prováděcího zákona k přímé volbě. Dožaduje se také toho, aby se mohl do voleb vrátit jako jeden z kandidátů.

Ústavní soud řeší dvě další stížnosti

  • Ještě před Vánocemi dostal ÚS dvě stížnosti, které také souvisejí s volbami.
  • Jednu podal Jiří Kesner z Kolína, jehož ministerstvo vnitra pro přímou volbu prezidenta nezaregistrovalo. Předložil jen 54 podpisů.
  • Soud se zabývá také stížností Zbyška Dřevojana ze Znojma, jenž požádal o přezkoumání právní úpravy přímé volby prezidenta.

První kolo voleb je naplánováno na 11. a 12. ledna, není ale jisté, zda ÚS stihne do té doby stížnosti projednat.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz