10. listopadu 2011 22:25 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Všichni vědí, jak to bylo. Chtěl miliony a přišel se pomstít

V areálu někdejší letecké továrny v Kunovicích na Uherskohradišťsku střílel muž po lidech.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V areálu někdejší letecké továrny v Kunovicích na Uherskohradišťsku střílel muž po lidech. | foto: ČTK

KUNOVICE Byla to paradoxní situace: areál firmy Aircraft Industries je tak rozsáhlý, že ačkoliv se v něm střílelo, řada lidí o incidentu ani nevěděla a dál nerušeně pracovala. Jiní byli ve stejnou chvíli v šoku evakuováni do bezpečí.

Jeho žena pracuje přímo v centrále firmy Aircraft Industries. Jinak by se statný čtyřicátník do večera ani nedozvěděl, že se v areálu jeho zaměstnavatele střílelo.

ČTĚTE TAKÉ:


"Vůbec nic jsme neslyšeli. Moje žena ale dělá na ředitelství. Okamžitě mi volala, co se děje. Měla velké štěstí, že v tu chvíli byla na obědě, tak se střelbě vyhnula. Ani nechci domýšlet, jak by to dopadlo jinak,“ vypráví vzrušeným hlasem jeden ze zaměstnanců společnosti. Svoje jméno uvést nechce. Po incidentu se každopádně obává o další osud firmy. „Stejně všichni tady vědí, jak to bylo. Ředitelka mu dlužila nějakých čtyřicet milionů, tak se přišel pomstít. Nedivil bych se, kdyby to tu celé zavřeli,“ krčí rameny.

Ostatní pracovníci se o události příliš bavit nechtěli. Kromě svědků, které zdržela policie, spěchali všichni domů. „Běžte od té brány, řekla jsem vám, že musíte být alespoň padesát metrů od vrátnice,“ vykřikne pracovnice bezpečnostní služby. Je jasné, že firma si negativní publicitu příliš nepřeje.

Nemusel ani přes vrátnici

Tovární areál je poměrně vzdálený od centra města, proto se zpráva o incidentu mezi tamními šesti tisíci obyvateli šířila pozvolna. V podvečer už tu ale střelba byla jednoznačně tématem číslo jedna. „Aby se dostal dovnitř továrny, nemusel ani projít přes vrátnici,“ popisuje například prodavačka v pekařství, která sama dříve v Letu pracovala.„Hned vedle je ordinace lékaře, kam se dá volně dostat. Podle mě prošel dovnitř právě tudy,“ dodává prodavačka.

Stejně jako ona o motivaci a průběhu neštěstí přemýšlejí i další. „Každý z nás tu má v rodině někoho, kdo dělá ve fabrice,“ zdůvodňuje servírka v místní kavárně, proč většina místních prožila den hrůzy.

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...