27. prosince 2012 18:35 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vstup do KSČ byla chyba. Poučil jsem se, kaje se Fischer

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 54Diskuse
Jan Fischer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Fischer | foto: ČTK

PRAHA Prezidentský kandidát Jan Fischer považuje své členství v komunistické straně před rokem 1989 za chybu, ze které se poučil. Uvedl to v reakci na výzvu herce Tomáše Hanáka, který ho spolu s občanským sdružením Dekomunizace vyzval, aby z přímé volby prezidenta odstoupil.

"Byla to chyba, ze které jsem se poučil. Třeba i v tom, že by mě nikdy nenapadlo jít prosit o podporu na sekretariát KSČM, či kterékoli jiné politické strany," uvedl Fischer. Z prezidentských kandidátů žádali o podporu komunisty bývalý premiér Miloš Zeman, který také byl v předlistopadové komunistické straně, a místopředseda ČSSD a senátor Jiří Dienstbier.

ČTĚTE TAKÉ:


Sdružení Dekomunizace ve výtvarné soutěži "Komunista na Hradě? V žádném případě!" upozorňuje na údajně rostoucí vliv KSČM v Česku a na možnost, že se stane prezidentem České republiky bývalý člen KSČ. Hanák ve spolupráci se sdružením zveřejnil na serveru YouTube video, v němž vyzývá Fischera kvůli komunistické minulosti z prezidentské volby. "Není hanba se mýlit. Hanba je nevyvodit z toho důsledky," říká ve videu Hanák.

"Kandiduji proto, že mě do volby nominovalo 100 tisíc občanů, které oslovil můj program a kteří na jedné straně zvážili mou minulost a na druhé straně fakt, že jsem nikdy nikomu neublížil, nikoho neudával, nebral úplatky a snažil se 23 let odvádět tu nejlepší práci," uvedl v reakci Fischer s odkazem na svoji práci předsedy Českého statistického úřadu, premiéra či viceprezidenta Evropské banky pro obnovu a rozvoj.

Fischer byl členem KSČ v letech 1980 až 1989. V této souvislosti již dříve řekl, že vstup do strany byl ústupkem minulému režimu, kterého dodnes lituje. Zeman byl členem KSČ v letech 1968 až 1970. Cílem sdružení Dekomunizace je zbavit členy komunistické strany podílu na moci v ČR. Mezi jeho zakladateli byli již zesnulí publicista Ivan Medek a režisér a herec Ladislav Smoljak.

Lidovky.cz, ČTK
  • 54Diskuse

Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže
Jak měřit teplotu? Jednodušší už to být ani nemůže

Doba, kdy v žádné domácí lékárničce nechyběl klasický rtuťový teploměr, už je dávno pryč. Nahradila ho celá řada inovativních nástupců, které se liší způsobem i přesností měření, ale také cenou. Žádná domácnost, především pak s malými dětmi, by bez teploměru zůstat neměla.