Čtvrtek 19. května 2022, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vstup do sněmovny za ODS? Po dvou letech členství

Česko

  22:56
PRAHA - Nejméně dva roky členství ve straně bude podmínkou pro to, aby se člen ODS mohl dostat na stranickou kandidátku pro mimořádné podzimní volby do Poslanecké sněmovny. Rozhodla o tom Výkonná rada ODS. Cílem podle prvního místopředsedy občanských demokratů Davida Vodrážky je, aby bylo zřejmé, že kandidáti na poslance si uvnitř ODS dokázali vybudovat určitou pozici.

David Vodrážka foto: Lucie VadlejchováLidovky.cz

 "Aby se do Poslanecké sněmovny dostávali skutečně kvalitní lidé," podotkl Vodrážka. Definitivně uzavřené a schválené kandidátní listiny by podle něj ODS měla mít k dispozici do konce června. Předčasné volby se mají podle dohody čtyř parlamentních stran konat na počátku října, pravděpodobně 9. a 10. října.

Napětí do jednání vnesl europoslanec Ivo Strejček, který navrhl posunout termín letošního nevolebního kongresu ODS před říjnové volby. "Následně svůj návrh stáhl a vůbec se o něčem takovém nehlasovalo," podotkl Vodrážka.

Premiér v demisi a předseda ODS Mirek Topolánek jednání výkonné rady opustil před koncem. Novinářům řekl, že diskuse byla potřebná a pozitivní. "Nekončí žádné myšlenkové schéma ODS, nekončí naše základní ideje. Budeme se snažit oslovit co největší procento české populace," poznamenal.

Vedení ODS nyní, po jasné podpoře bývalého prezidenta Václava Havla, čelí od části straníků kritice, že se přiklání příliš právě k politickému směru, který exprezident reprezentuje. S podobným názorem vystoupil dokonce i zakladatel ODS a Havlův nástupce na Pražském hradě Václav Klaus. ODS v úterý oslaví své 18. narozeniny a stále není jasné, zda strana Klause vlastně na připravované oslavy pozvala.

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat