Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vueltu začal nejlépe Cavendish

Česko

SEVILLA/MARBELLA Druhou etapu cyklistické Vuelty vyhrál po hromadném spurtu Bělorus Jevgenij Hutarovič ze stáje FdJ, v červeném trikotu vedoucího jezdce zůstane Brit Mark Cavendish z Columbie.

Cavendish překvapivě podlehl šestadvacetiletému Bělorusovi v posledních metrech, třetí dojel Američan Tyler Farrar.

Po sobotní časovce družstev včera cyklisté okusili první regulérní etapu letošní Vuelty. Na 173 kilometrech z Alcalá de Guadaíra do Marbelly nebyla nouze o úniky, ten poslední ale pohltil peloton zhruba deset kilometrů před cílem. Pak už zbyla práce jen pro týmy elitních sprinterů, mezi nimiž se poprvé na velkém třítýdenním závodě prosadil dvojnásobný běloruský šampion Hutarovič.

„Dokázal jsem si, že už se nepotřebuju zlepšovat, abych se mohl vpředu měřit s nejlepšími světovými sprintery,“ prohlásil Hutarovič.

Cavendish si stěžoval na nemoc, během etapy prý v parném počasí několikrát zvracel. „Byl to těžký den, strašné vedro. Když jsme přijeli na pobřeží a trochu se ochladilo, začal jsem se cítit lépe,“ uvedl.

Roman Kreuziger si díky druhému místu týmu Liquigas ze sobotní časovky družstev drží v průběžné klasifikaci 14. místo, jeho odstup od Cavendishe činí 22 sekund. Včerejší etapu dokončil v pelotonu na 147. místě. „Zatím jsem maximálně spokojen. Na slunci dnes bylo 46 stupňů, pak jsme jeli směrem k moři, začalo pofukovat a už to bylo celkem příjemné. Chtěli jsme rozjet spurt Bennatimu, ale bohužel se to nepovedlo podle představ,“ uvedl Kreuziger.

Dnes cyklisty čekají tři vrchařské prémie, dvakrát budou stoupat na Puerto del León do výšky 905 metrů. Cíl je po 156 kilometrech v Málaze. „Těší mě, jak jsem na tom. Vozil jsem dost bidony a prvořadé je pro mě co nejvíc pomáhat Nibalimu. Uvidíme, jak se budu cítit v dalších etapách. Možná si vystoupím a pak zkusím nějaký únik,“ naznačil český jezdec.

Autor: