Neděle 3. prosince 2023, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

K**da, zku***li, h***o, prezident Zeman promluvil z Lán

Česko

  18:25aktualizováno  21:17
PRAHA - Prezident Miloš Zeman ve svém pravidelném pořadu Hovory z Lán na Radiožurnálu nešetřil vulgarismy. Pokusil se o překlad názvu ruské skupiny Pussy Riot, počínání vlády, která prosadila jinou podobu služebního zákona, označil jako „zkur***í“ paragrafů a nakonec vysvětlil, že používán slova h***o se snaží vlísat „pražské kavárně“.

Miloš Zeman během vyhlášení nejlepšího starosty nebo primátora 2010-2014. foto: František Vlček - MAFRA

V tradičním pořadu Hovory z Lán, které v přímém přenosu vysílal Český rozhlas - Radiožurnál, mluvil prezident o své státní návštěvě Číny, o podzimních obecních a senátních volbách i o slavnostním předávání státních vyznamenání.

Během necelé hodiny pak na zjevně zaskočeného moderátora Pokorného vychrlil hned několik vulgarismů. Ten první ve chvíli, kdy se snažil vysvětlit svůj postoj k ruským politickým vězňům, mezi které rozhodně nepočítá seskupení Pussy Riot. Podle Zemana jde o pornografickou skupinu.

Víte, co je to pussy?

Aby své tvrzení doložil, pokusil se název party ruských zpěvaček přeložit. „Víte, co to je Pussy [pasy], pane moderátore?“ zeptal se Jana Pokorného. Když moderátor opravil jeho výslovnost na správné [pusy], pronesl Zeman: „K**da.  V textech této skupiny je to k**da sem, k**da tam, opravdu dokonalý případ politického vězně...“ doplnil Zeman.

Celý Zemanův projev najdete ZDE

Ještě před tím, než se pustil do překladu z angličtiny, mluvil také o Michailu Chodorkovském, který je podle něj normální korupčník a nálepku politického vězně si nezaslouží. Jediné, v čem prý Putin v souvislosti s oligarchou pochybil, je to, že za mřížemi neskončilo víc „Chodorkovských“.

Zaskočený moderátor ještě nereagoval. Zeman však nebyl k zastavení. Když probírali téma služebního zákona, neudržel se a počínání vlády, která postupovala proti jeho vetu, označil za „zku****í“ zákona. „Vláda podle mého názoru dosud ve svém konání učinila jednu základní chybu, že podlehla panu Kalouskovi a zku****a služební zákon z původní podoby, řekněme italského modelu, kde státní tajemník přetrvává...“ vysvětlil opařenému moderátorovi Zeman. Sobotkova vláda podle něj podlehla Miroslavu Kalouskovi z TOP 09.

Na h***o vábím kavárnu

Na to už Pokorný reagoval dotazem, jestli prezident musí při hodnocení práce poslanců používat vulgarismy. „Ano, pane Pokorný. Inspiroval jsem se u Karla Schwarzenberga, který v každé druhé větě použije slovo h***o.“ A protože se prý chce „vlísat pražské kavárně“, která má knížete ráda, používá stejný slovník.

ROZHOVOR S JANEM POKORNÝM O HOVORECH Z LÁN

„Když zaznělo už třetí neslušné slovo, tak jsem považoval za správné se ho zeptat, proč to vlastně dělá, proč to vlastně říká. On na to odpověděl, jak na to odpověděl. Bylo to živé vysílání. Už jsem pak nic dělat nemohl,“ reagoval pro server Lidovky.cz na nestandardní počet vulgarismů ve vysílání Pokorný.

Použijte Google

Moderátor se v Hovorech z Lán dotkl i kritiky, která se Zemana zavalila po udílení státních vyznamenání 28. října, jež prezident připnul i svým podporovatelům či přátelům. Nejvíce se v této souvislosti skloňovala jména dvou režisérů - Roberta Sedláčka a Filipa Renče - a zpěvačky Lucie Bílé. „Absolutně žádné vrásky mi to nedělá,“ odpověděl Zeman. Moderátorovi doporučil, aby si přes internetový vyhledáváč Google našel filmografii obou režisérů. Připomínky, že by si ocenění zasloužili spíše jiní tvůrci, označil za „výplod zběsilé pražské kavárny“.

Zeman prý nemá problém ocenit například režiséra Jana Hřebejka či Zdeňka Svěráka, který v druhém kole prezidentské volby podporoval jeho protivníka Karla Schwazenberga. „Žádám, aby podobně jako by měl mít prezident právo vyznamenat své odpůrce, tak vyznamenat i lidi, kteří ho někdy podpořili,“ uzavřel debatu o vyznamenáních Zeman.

Autoři: ,

Rychlá večeře i party hit: Jak chutná finger food od Nowaca?
Rychlá večeře i party hit: Jak chutná finger food od Nowaca?

Mražené produkty od Nowaca jsou navrženy pro snadnou a rychlou přípravu. Jsou tak naprosto ideální, když k vám přijde nečekaná návštěva nebo už...