Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

VV a ODS proti Kalouskovi, nepodpoří konec stravenek

Česko

  15:39aktualizováno  19:11
PRAHA - Poslanci Věcí veřejných pro zrušení daňového zvýhodnění stravenek, jak ve středu schválila vláda, ruku nezvednou. Chtějí o tom ještě ve sněmovně jednat. Podpořit Věci veřejné by mohli i poslanci za ODS. Oznámila to předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová. Ministr financí Miroslav Kalousek ale uvedl, že zachování daňového zvýhodnění stravenek by znamenalo "fatální porušení koaliční smlouvy a v zásadě konec koalice".

Věci veřejné foto: ČTK

"Stravenky zůstanou," napsal šéf poslanců VV Vít Bárta k vládou schválenému dokumentu. Stejně tak i předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová ve středu večer připustila, že ODS je připravena podpořit názor Věcí veřejných a bude blokovat rušení daňového zvýhodnění stravenek.

"Debata o stravenkách uzavřená není. Jako vedení ODS jsme se na toto téma taky bavili. Budeme chtít otevřít ještě toto téma na jednání sněmovny s tím cílem, aby se na stravenky nesáhlo, když to řeknu jednoduše," uvedla Němcová.

Premiér Petr Nečas připomněl, že sněmovna může návrhy zákonů změnit, musí se ale na nich shodnout všichni koaliční partneři. Ministr financí Miroslav Kalousek ale tuto změnu nepřipouští.

Vláda ve středu i přes nepřítomnost ministrů za TOP 09, kteří byli zastoupeni náměstky, schválila daňovou reformu, která mimo jiné ruší koncept superhrubé mzdy a řadu daňových výjimek, včetně zvýhodnění stravenek.

ČTĚTE VÍCE:

Ministerstvo financí již dříve spočítalo, že většina lidí by měla na reformě uspořit řádově stokoruny měsíčně.

Ministerstvo financí navrhuje pro zaměstnance místo zvýhodnění jídelních kupónů a dalších benefitů daňový paušál 3000 korun ročně. Podle Nečase bude zaměstnanecký výdajový paušál nejen v podobě daňové slevy, ale i v daňovém bonusu. "To znamená, že paušál bude moci uplatňovat i ten, který má tak nízký příjem, že neplatí žádné daně," řekl premiér.

Kalousek varuje

Ministr Kalousek je s výsledkem spokojen, varoval ale před případným hlasováním VV s opozicí. "Tím, že je to vládní koaliční návrh, tak to zavazuje všechny koaliční strany ve sněmovně pro něj v této podobě hlasovat a případné pozměňující návrhy jsou možné jenom když jsou dohodnuty se všemi koaličními partnery," uvedl.

Kdyby Věci veřejné ve sněmovně hlasovaly s opozicí pro zachování daňového zvýhodnění stravenek, bylo by to "fatální porušení koaliční smlouvy a v zásadě konec koalice," řekl.

Pro reformu nebude ve sněmovně hlasovat ani opozice. Změny podle ČSSD a KSČM poškodí veřejné rozpočty, ekonomice nepomůžou a zvýší zatížení zaměstnanců. Proti některým schváleným změnám jsou i odbory a zaměstnavatelé.

Autoři: ,