5. dubna 2012 19:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Umíme Havla i Klause, chvástaly se Věci veřejné

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 24Diskuse
Předseda Věcí veřejných Radek John a poslanec za VV Michal Babák hovoří  během schůze Poslanecké sněmovny.   | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda Věcí veřejných Radek John a poslanec za VV Michal Babák hovoří během schůze Poslanecké sněmovny. | foto: ČTK

PRAHA Nahrávka z večírku Bárty a spol. s těžkým francouzským vínem baví Česko. A až před soudem se ukazuje, že nešlo jen o pár vět na pracovní poradě, nýbrž o hodiny souvislého "tlachání" o politice. Nově se na záznamech objevilo, že kromě "pořešeného" Václava Klause se VV interně chlubily i vlivem na Václava Havla. Toho prý kontroloval Radek John.

"Ta linka John-Havel velmi dobře funguje. My máme oba ty prezidenty," zní v soudní síni z nahrávky z úst Víta Bárta. Přestože blíže nevysvětluje, jak linka funguje, zapadá jeho tvrzení do řetězce výroků, podle nichž kontroluje prezidenta Klause či se chystá na setkání s Vladimirem Putinem a Barackem Obamou.

Spojení s Hradem se na nahrávkách objevilo již několikrát, poprvé z nich však vyplývá, že se VV údajně před rokem opírali i o podporu v prosinci zesnulého Václava Havla. Bárta na záznamech také ujišťuje popíjející spolustraníky, že Klaus Věci veřejné v jejich krocích podpoří a dodává, že jim prezident "zatleská" a je "na telefonu".

O nahrávce z "večírku s lahvemi těžkého červeného vína" čtěte zde:

"Ten je nastartovanej k tomu, že prostě jak mu to jen trošku pomůžeme bombardovat, tak je připravenej komerční pilíř (myslí tím důchodové reformy) zbořit... Jako že by se postavil za nás a řekl... vy prostě ten komerční pilíř nemáte, tak se na něj vyserte," vysvětluje Bárta.

Podle neoficíálního šéfa strany jsou neformální porady (u VV označované jako "WC porady") běžné a "... je absurdní si říkat, že se v jakékoliv politické straně nevedou...". Podle něj je vyznívá "obludně" jen jejich analýza.

Přesto se však ke svým slovům o vlivu na oba české prezidenty odmítá přímo vyjádřit. Jen opakuje, že se večer, kdy nahrávka vznikla, vypilo deset těžkých francouzských vín.

ČTĚTE TAKÉ:

Soud s Vítem Bártou bude pokračovat v pátek, kdy v 8:30 zazní závěrečné řeči. Podle soudce by pak verdikt mohl být vyhlášen v příští týden v pátek 13. dubna.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

ptaVladěna Ptáčková, samMartin Samek
  • 24Diskuse