10. ledna 2012 17:15, aktualizováno  22:11 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

VV se hádaly zda vystoupit z vlády. Rozhodne se ráno

Briefing Věci Veřejné | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Briefing Věci Veřejné |

PRAHA Hned dvakrát se v úterý radily špičky Věcí Veřejných o tom, zda na středečním zasedání podpoří církevní restituce, anebo raději vystoupí z vlády. Konkrétní rozhodnutí však zatím nepadlo.

Vedení VV se dokonce sešlo i s arbiskupem Dominikem Dukou, bližší informace o jejich setkání však nikdo nekomentoval. 

Ve hře je přitom osud celé koaliční vlády. Pokud VV ve vládě již dohodnuté vracení majetku církvím nepodpoří, hrozí přímý rozpad koalice. V podobném duchu se totiž již dříve vyjádřily špičky dalších koaličních stran ODS a TOP 09. 

Tajná schůzka s arcibiskupem

Podle zdroje z Věcí veřejných navštívili dnes Radek John, Vít Bárta a Karolína Peake arcibiskupa Dominika Duku a a řešili spolu garance případného nakládání s navráceným církevním majetkem. Schůzka se konala  v Arcibiskupském paláci, podle zdroje z VV konkrétní výsledek nepřinesla.

Ve středu ráno se sejdou s poslanci nejmenší strany, které chtějí o dosavadních jednáních informovat.

"Dlouho jsem probírali, jestli restituce jsou tím tématem, kterým máme ohrozit vládu, nebo nemáme ohrozit vládu, a to co chceme, nebo nechceme. Popravdě, ještě jsme nedospěli ke konečnému závěru," řekl novinářům krátce před dvaadvacátou hodinou místopředseda strany Tomáš Jarolím. Podle něj vedení VV ještě hledá zdroje jak přinést finanční prostředky do rozpočtu.

VV chtějí vysvětlení od Kalouska

Nejmenší vládní strana svůj souhlas s církevními restitucemi podmiňuje požadavkem, aby ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) jasně vysvětlil, z čeho bude stát v příštích 30 letech financovat peněžní část vyrovnání.

Stát, který také vrátí 56 procent původně církevního majetku, postupně církvím vyplatí 59 miliard korun. Vysvětlení, které Kalousek VV nabídl na pondělním jednání koaličních špiček, ale straně nestačilo. ODS a TOP 09 žádají VV, aby podpořily dohodu o vyrovnání s církvemi, k níž koaliční strany už před několika měsíci dospěly se 17 českými církvemi.

Ráno se nedohodli

O tom, jak mají ministři VV hlasovat na středečním jednání vlády, chtěla strana rozhodnout již v úterý dopoledne, jenže se neshodla. V tajném hlasování totiž pět členů rady hlasovalo pro podporu, dalších pět proti. Přesněji: véčkaři hlasovali o tom, zda ustoupit ultimátu Petra Nečase a Miroslava Kalouska, ne o tom, zda podpořit církevní restituce.

Anketa

Jste pro návrat majetku církvím tak, jak to navrhla vláda?

Ano, dvě miliardy ročně mi připadají rozumné 2519
Jen když vláda sloučí ministerstva a ušetří 31
Vracel bych církvím jen jejich budovy a pozemky 402
Nevracel bych nic 1359

Kvůli dusnu v koalici se v úterý ráno sešlo i grémium ODS, které se plně postavilo za svého předsedu a premiéra Petra Nečase. "Nenaplnění dohody o vyrovnání státu s církvemi by prý ohrozilo důvěryhodnost vlády. Nejsilnější vládní strana by se na takovém chování odmítla podílet," uvedlo. Člen grémia Přemysl Sobotka pak serveru Lidovky.cz potvrdil, že jeho strana VV nehodlá v otázce vyrovnání s církvemi ustupovat. Stejnou pozici zastává i třetí koaliční strana TOP 09.

Lidovky.cz, Eva Hofrichterová
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vícenásobné matky nejsou divné. Jen se rozhodly mít víc dětí, než je běžné

velká rodina - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Průměrný počet narozených dětí na jednu matku v Česku sice vzrostl, pořád je však hluboko pod číslem dvě. My jsme našli...