Čtvrtek 23. ledna 2020svátek má Zdeněk 2 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

VV hrozí rozkol, proti sobě stojí bártovci a peakovci

Předseda Věcí veřejných Radek John přichází na zasedání výkonné rady VV kvůli aktuální vládní krizi.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda Věcí veřejných Radek John přichází na zasedání výkonné rady VV kvůli aktuální vládní krizi. | foto: ČTK

PRAHA Stranu Věci veřejné čeká důležité jednání. Během posledních hodin se stále zřetelněji štěpí na dvě části, bártovce a peakovce. Odpolední návrhy ODS označil předseda strany Radek John za vstřícné. Dává to naději pro další jednání v koalici, dodal John.

Rozdělená VV ve sněmovně nyní jedná o dalším angažmá strany ve vládě. V posledních hodinách se stále výrazněji strana rozděluje na skupiny. První část kolem Víta Bárty, předsedy Radka Johna a místopředsedy Tomáše Jarolíma stojí za hozbami, že VV opustí vládu, druhá, kterou reprezentují hlavně ministr dopravy Pavel Dobeš a vicepremiérka Karolína peake, je naopak pro setrvání v kabinetu.

Mezi takzv. peakovce patří také poslankyně Lenka Andrýsová, Jana Suchá nebo poslanec Viktor Paggio. "Vicepremiérka Karolína Peake a ministři Pavel Dobeš a Kamil Jankovský mají ve svých krocích moji plnou podporu," prohlásil po tom, co ministři VV naznačili, že do stranou požadované demise se jim příliš nechce. Dobeš dokonce řekl, že ji nepodá a nepřímo obvinil lidi z vedení VV z vytváření chaosu.

ČTĚTE TAKÉ:


Suchá zase novinářům oznámila, že z jednání vedení VV je jí smutno a i nadále podporuje vládu. A Paggio ujistil, že v poslaneckém klubu VV "jeho" skupina rozhodně není osamocena. "Myslím, že více členů vedení vidí, že to takhle nejde," řekl poslanec serveru Novinky.cz.

Právě rozkol uvnitř nejmenší vládní partaje, která rozpoutala dosud největší vládní krizi, by mohl být šancí na pokračování Nečasova kabinetu. Část poslanců by vládu mohla podpořit. Nečas na tiskové konferenci uvedl, že vládnout bude mimo jiné pouze s bezpečnou podporou ve sněmovně. O kolik hlasů se jedná, však odmítl specifikovat.

Sněmovní počty

V Poslanecké sněmovně mají ODS a TOP 09 dohromady 93 poslanců. Premiér Nečas prohlásil, že nechce vládu opírat o titěrnou většinu 101 či 102 hlasů. Kolik by mu stačilo, ale neupřesnil.

Poslanecký klub VV čítá 21 jmen, další tři nezařazení poslanci (Doktor, Škárka, Kočí) hlasují obvykle s vládní většinou. Teoreticky by tak stačilo, aby z klubu VV podpořilo vládu 7 poslanců.

  

Viktor Paggio

Viktor Paggio

Vedení věcí veřejných bude jednat o dalším postupu na jednání výkonné rady, Paggio už dopředu oznámil, že se na ní bude snažit prosadit na konferenci, kde by VV měli "zpytovat vlastní svědomí a nehledat chyby na ostatních".

Nečas ve středu po jednání špiček ODS oznámil, že na pokračování vlády se ODS, TOP 09 a VV dohodnou do úterý, nebo navrhne předčasné volby. 

Anketa

Jaké preferujete řešení současné vládní krize?

Rychlé předčasné volby 5596
Dohodu stávající koalice o pokračování vlády 1956
Menšinovou vládu ODS a TOP 09 489
Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....