Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vy lidé nemáte fantazii

Česko

Po dvou a půl letech se do kin vrací Letopisy Narnie. Filmové zpracování druhého dílu ságy C. S. Lewise láká do kin dívky na sličného prince Kaspiana a mužské publikum na více akce a násilí. Ale bez krve, prosím.

Poté, co filmová adaptace prvního dílu sedmidílného románu pro děti Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň vydělala studiu Walt Disney a společnosti Walden Media úctyhodných 550 milionů dolarů, bylo jasné, že u jednoho dílu nezůstane. Producenti byli tak spokojení s výsledkem, kdy tržby smazaly jakékoliv kritické námitky sahající od nedostatků ve scénáři přes těžkopádnou režii až po označení filmu za čirou křesťanskou propagandu, že znovu dali důvěru stejnému týmu v čele s režisérem Andrewem Adamsonem.

Musí to být frustrující pouštět se do filmu a vědět, že prostě vždycky budete ve stínu jiného projektu. Že laťku nastavenou Peterem Jacksonem a jeho tolkienovskou trilogií, budete vždycky jenom podlézat. Adamsona, režiséra podepsaného pod fenomenálně úspěšným Shrekem, podlézání laťky neodradilo. Na svou první cestu dostal od Jacksona radu, aby si příliš nedělal starosti s věrností předloze. Pokud se film bude divákům líbit, tak mu odchýlení se od jejich oblíbeného knižního textu i jejich fantazií odpustí. Amen.

Díky za mou trpělivost Při sledování druhé Narnie, stejně jako té první, je divák nucen zaujmout pozici všeobjímající křesťanské lásky a odpouštět a odpouštět. Čert vem případné náboženské agitování, tematizování sebeobětování a čiré víry. Adamson ve dvojce hřeší ve zcela standardních, ale pro film klíčových otázkách, jako je dramaturgicky dobře zvládnutý scénář nebo střih, který neudělá z akčního dobrodružství bakalářské povídky. Za to, že se titulní postava prince Kaspiana ztrácí ve stínu čtveřice sourozenců ani tak nemůže, protože princ nebyl dominantní ani v předloze.

Mezi slibným začátkem a slušným koncem jsou kromě osvobozování Narnie od nadvlády zlého krále i jiné trable. Vypuknou, jakmile začnou akce a bitvy, které se postupně slijí do jedné nepříliš rozlišitelné a bezkrvé (doslova, i co se týče dramatické stavby vyprávění) série. Post-LOTRovský syndrom je patrný téměř na každém druhém záběru. Práce s hudbou občas působí dojmem, jako by tvůrci tajně zápolili v nějaké undergroundové hollywoodské soutěži o odstrašující příklad. Adamson, který je znovu spoluautorem scénáře, dává přednost množství před vynalézavostí. S bitevními scénami narazil už u jedničky a znovu je bezradně odbývá sérií záběrů na brnění a šiky. Přes veškerou snahu o monumentálnost se mu daří jako sedlákům v bitvě u Chlumce. Po více jak dvou hodinách vítězí dojem, že současný svět filmových fantasy se zredukoval na závody v digitálních tricích a obrazech.

Producent poněkud výhružně slibuje zfilmování všech sedmi dílů. Pokud to u Disneyho myslí vážně a nechtějí si z Lewise udělat jen relativně lukrativní aktivum, kterým se vezou na vlně popularity fantasy žánru, měli by přijít s nějakou strategií. Možná jí je změna režiséra, jenž pomohla Harrymu Potterovi z dětských nemocí. Adamsona střídá Michael Apted. Možná je to ale jen shoda okolností a Adamson se prostě chce věnovat i jiným projektům, včetně produkování třetí Narnie: Plavba Jitřního Poutníka. Angažování režiséra bondovky Jeden svět nestačí každopádně slibuje víc akce. Protože se děj odehrává z velké části na vodě, digitální kouzelníci nepochybně přijdou s nějakou „vodní“ inovací. Triky jsou dobrým sluhou, ale možná by se pro tentokrát tvůrci měli více zaměřit na takové nudně starosvětské záležitosti, jako je scénář a střih.

HODNOCENÍ LN

**

Letopisy Narnie:

Princ Kaspian

(The Chronicles of Narnia:

Prince Caspian) USA 2008

Scénář: Andrew Adamson,

Christopher Marcus, Stehen

McFeely

Režie: Andrew Adamson

Kamera: Karl Walter Lindenlaub

Hrají: Ben Barnes, Georgie

Henleyová, Skandar Keynes,

William Moseley, Anna

Popplewellová a další

Distribuce v ČR: Falcon

Premiéra: 19. 6. 2008

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat