Úterý 26. října 2021, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

VIDEO: ‚Vy z Prahy podceňujete pracující vesničany’. V baště ANO získal Zeman 94 procent hlasů

Česko

  11:30
PRAHA - Chmelařská obec Lišany na Lounsku se po volebním víkendu pyšní novým rekordem. Zatímco ve sněmovních volbách proslula jako největší bašta hnutí ANO, nyní se vesnice zapsala do povědomí hlasem pro Miloše Zemana. Ve druhém kole prezidentského klání ho volilo bezmála 94 procent tamních voličů. Server Lidovky.cz zjišťoval, čím si Miloš Zeman obyvatele Lišan získal.

Ve vesnici nedaleko Loun žije celkem 130 voličů. K urnám jich během pátku a soboty dorazilo 99 a bilance mluví jasně: Lišany jsou jednoznačně prozemanovské. 

93:6 pro Zemana

Zeman ztratil v pohraničí, dokázal ale zmobilizovat voliče v chudých regionech

Přechod mezi vnitřní a vnější periférií měst byl mnohdy velmi ostrý. Lidé v...

Do obálky hodilo lístek se jménem Miloše Zemana 93 lidí. Drahoš si obyvatele, pracující převážně v nedaleké prasečí farmě Animo Žatec, nezískal. Jak sdělili v rozhovorech reportérům serveru Lidovky.cz obyvatelé obce, „tamtoho profesora“ ani neznají.

Server Lidovky.cz se do obce vypravil, aby pátral po důvodech rozdělené společnosti. Po sněmovních i nyní po prezidentských volbách se mluví o hluboké názorové propasti mezi městy, zejména hlavním městem Prahou, kde drtivě vyhrál Jiří Drahoš, a venkovem a sídlišti na okrajích měst, kde získával body současný prezident.    

Jméno Miloše Zemana v obci Lišany hodně rezonuje. Obyvatelům tento politik imponuje tím, že je lidový a nebojí se prosadit svůj názor, jak vysvětlují ve videoreportáži. Jeho prohřešky neřeší. Nevadí jim ani orientace na východ či dlouho netransparentní financování kampaně před volbami.

Co na Zemanovi obyvatelé Lišan oceňují?

„Jde s lidmi. Je lidovej.“
„Rozumí politice.“
„Bere se o stát.“
„Myslí to s lidmi dobře, co si myslí, to řekne.“
„Mám v něm záruku, že snad ta vlast, ta naše maličká republika, že obstojí.“
„Vy mladí, Praha, pořád podceňujete ten venkov, kde lidé pracují rukama. Co ale budou dělat ti lidé v Praze za těmi počítači, až...“
„Umí pět řečí.“
„Vykonává ho (úřad prezidenta) dobře, má vlastnosti dobrý, co řekl, to splnil.“

Lidé se v Lišanech ale usmívají i v momentě, kdy se řeč stočí k premiérovi v demisi Andreji Babišovi. Na podzim v Lišanech totiž drtivě vyhrálo hnutí ANO, které tam nejvýrazněji vyhrálo (zisk 60,41 procenta). Konec konců i to je zřejmě důvodem, proč den po prezidentských volbách premiér v demisi a šéf hnutí ANO Babiš na Twitteru pozdravil „bývalé kolegy z prasečáku“.

28.ledna 2018 v 11:11, příspěvek archivován: 29.ledna 2018 v 19:07

V Lišanech u Žatce žije 180 obyvatel a právě tam měl Miloš Zeman nejlepší výsledek: 93.94 %. Naše hnutí tam ve volbách získalo 60.41 %. Zdravím své bývalé kolegy z prasečáku

Bašta hnutí ANO i prezidenta Miloše Zemana přitom dříve preferovala jiné politické směry. V roce 1996 tam vyhráli sněmovní volby sládkovci se 36 procenty, o dva roky později měli ještě o sedm procent více. I když se v roce 2002 republikáni Miroslava Sládka propadli napříč celou republikou s necelým procentem hlasů, v Lišanech zmíněná strana zabodovala - dostala 45 procent tamních hlasů. Velkou podporu měli v obci i komunisté.

Obyvatelka obce Lišany na Lounsku, kde drtivě vyhrál Miloš Zeman ve druhém kole...
Obec Lišany se po volbách zapsala na seznam volebních rarit. Zemanovi odevzdalo...

Mnozí se na výsledky posledních dvou voleb - tedy sněmovních a prezidentských - dívají skepticky. Žádná agitace před nynějšími volbami ale podle starosty obce Josefa Hořejšího (ČSSD) neproběhla, ačkoli jeden z náhodně oslovených obyvatel o ní sám od sebe hovořil. Spíše šlo ale o povídání nad pivem, než záměrné přesvědčování ostatních potenciálních voličů, jak vysvětlil posléze. 

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat