Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vybavenost PC? Zaostáváme

Česko

PRAHA Počet tuzemských domácností vybavených osobním počítačem se za posledních pět let zdvojnásobil. Zatímco v roce 2005 mělo PC doma 30 procent domácností, v roce 2009 to bylo 59,6 procenta. Česko ale stále zaostává za průměrem EU, který je o 11 procentních bodů vyšší. Podíl domácností s internetem se zvýšil z 19 na 54 procent. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

Podle údajů analytické firmy Gartner pracuje v tuzemských firmách a domácnostech celkem 4,27 milionu osobních počítačů proti 2,32 milionu v roce 2005. Na konci letošního roku se počet PC zvýší na 4,75 milionu.

Podle analytičky Gartneru Annette Jumpové v poslední době uživatelé obnovují svá PC pomaleji a stáří stolních počítačů v bytech a ve firmách se pohybuje mezi čtyřmi a šesti roky. „Pro přenosné počítače platí životní cyklus mezi třemi a čtyřmi roky,“ dodala.

Na vrcholu evropského žebříčku rozšířenosti počítačů je Island s 92,5 PC na 100 domácností, následuje Nizozemsko a Lucembursko. Naopak nejvíce zaostává Bulharsko s podílem 31,7 procenta.

Jeden počítač na dva Němce Poslední údaje zveřejněné německým statistickým úřadem k počtům osobních počítačů v Německu jsou z roku 2008. Jeden přístroj a více tehdy mělo 75,4 procenta německých domácností. Stolních počítačů Němci vlastnili 31,3 milionu, přenosných 16,2 milionu. Při tehdejším počtu více než 82 milionů obyvatel tak jeden počítač připadal zhruba na dva Němce.

Před rokem a půl bylo ve Spojených státech zhruba 264 milionů počítačů, což představovalo asi 22 procent osobních počítačů na celém světě. Americký statistický úřad se v posledních letech lidí již neptá na vlastnictví počítače, ale na to, zda mají připojení k internetu. V roce 2009 je mělo 68,7 procenta ze zhruba 119,3 milionu amerických domácností.

Podle Mezinárodní telekomunikační unie bylo v Británii v roce 2005 5938 počítačů na 10 tisíc obyvatel, což byla 10. příčka na světě. Podle britského statistického úřadu mělo počítač v roce 2008 72 procent domácností, v roce 2006 to bylo 67 procent.

V Polsku mají podle průzkumu institutu PBS DGA zveřejněného letos v lednu doma počítač skoro dvě třetiny lidí (64,9 procenta). Nejčastěji si ho pořizují, aby mohli používat internet (dvě třetiny), dále počítače Polákům slouží k učení (60 procent), práci (43 procent) a přibližně třetina ho koupila svým dětem pro zábavu.

Autor:

Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?
Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?

Připravit se na příchod miminka je poměrně náročné, a to i po finanční stránce. Věděli jste, že vám pomůže vaše zdravotní pojišťovna? Ta umožňuje...