7. září 2015 17:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Výběr novinářů podle Ovčáčka: do Číny vzal bulvár, Český rozhlas se nevešel

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

PRAHA Pomyslná válka mezi Českým rozhlasem a Hradem pokračuje. Prezident Miloš Zeman totiž v minulém týdnu dorazil do Číny bez zpravodaje veřejnoprávního Českého rozhlasu. Prý pro něj nezbylo místo v letadle. Tvrdí to alespoň mluvčí Hradu Jiří Ovčáček, který měl výběr novinářů za úkol.

Po několika měsících se připomněl spor mezi prezidentem Zemanem a veřejnoprávním rozhlasem. Do letadla, které vezlo minulý čtvrtek hlavu státu a jeho doprovod na čínské oslavy k výročí konce druhé světové války v Asii, se totiž nedostal zpravodaj Českého rozhlasu. Důvod? Omezená kapacita v letadle. Alespoň tak zní oficiální vysvětlení vedoucího tiskového oddělení Hradu Jiřího Ovčáčka. Právě on zodpovídal za výběr novinářů, kteří odjedou do Pekingu vedle Zemana.

Na Ovčáčkův seznam se zpravodaj Českého rozhlasu nevešel, zato bulvár doprovázel hlavu státu na každém kroku. Přítomnost novinářů z deníku Blesk a televize Nova potvrdil i sám Ovčáček. „A bude tomu tak i v dalších případech,“ nastínil svá pravidla.

Nevešel se, říká Hrad

Český rozhlas na rozdíl od Blesku a Novy musel zajistit cestu vlastními silami. „Zvláštní zpravodaj Českého rozhlasu se bohužel nevešel do oficiálního mediálního doprovodu prezidenta republiky. Kancelář prezidenta republiky to vysvětlila kapacitními důvody,“ potvrdil informaci mluvčí veřejnoprávního média Jiří Hošna. „Náš zvláštní zpravodaj se v Číně zúčastnil těch oficiálních akcí, na které dostal akreditaci,“ uvedl s tím, že věc nechce dále komentovat.

Hrad své rozhodnutí hájí tím, že měl omezenou kapacitou. „Počet míst je samozřejmě vždy limitován, což byl i případ cesty do Čínské lidové republiky,“ vysvětlil Ovčáček, proč se rozhlasový zpravodaj nedostal do letadla. „Média přitom zásadně nerozlišuji na ‚bulvární‘ a ‚seriózní‘,“ zdůraznil. Pro připomenutí: než Ovčáček nastoupil do služeb Miloše Zemana, psal do Haló novin, Blesku či Práva.

FOTOGRAFIE JIŘÍHO OVČÁČKA Z ČÍNY:

Momentka ze setkání s T. Blairem.
Neformální diskuse s Gerhardem Schröderem v Pekingu.

Spor mezi Hradem a Českým rozhlasem zažehlo odvysílání listopadového pořadu Hovorů z Lán. Šlo o pravidelný živý rozhovor s hlavou státu, v nichž Zeman komentoval aktuální události. Ve zmíněném dílu Zeman použil několik hrubých vulgarismů. Z toho důvodu odmítl ředitel média Peter Duhan na doporučení Rady Čro pouštět Zemana do éteru živě.

V následné roztržce pak Zeman odmítl další spolupráci. Místo toho se objevil v novém pořadu „Prezidentský Pressklub“ na Frekvenci 1, pravidelně promlouvá k divákům také prostřednictvím živého vysílání pro Blesk.cz.

Kvůli výběru médií se na adresu Hradu už dříve snesla kritika, že se Zeman snaží vyhnout nepříjemným otázkám.

Šárka Kabátová

Autor

Šárka Kabátovásarka.kabatova@lidovky.czČlánky
J. Čížek 20:09 15.9.2015
J. Čížek 20:08 15.9.2015
J. Čížek :-))) 13:23 14.9.2015

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz