Neděle 23. ledna 2022, svátek má Zdeněk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Výběr zpráv podle editora: Šnajdrův zapomínák, klokani v Paříži a korupce v kriminálu

Marek Šnajdr foto: MAFRA - Michal Šula

Doporučujeme
PRAHA - Útok v Bangkoku, aktivní policie, hloupí ochranáři i potíže ve vězeňské službě. Podívejte se, jaké zprávy servírovalo pondělí 17. srpna.
  19:01

Hodně justičnímu pondělí dominuje výlov ve Vězeňské službě. Policie totiž chytala policistu, přesněji bývalého náměstka a aktuálního šéfa litoměřického kriminálu Tomáše Líbala. Policejní inspekce mu chce přišít korupci (podle informací serveru Lidovky.cz mnohamilionovou) a také vydírání. „Jde o nejzávažnější případ korupce ve vězeňské službě za uplynulých 25 let,“ komentoval kauzu generální vězeňský ředitel Pavel Ondrášek.

Aktéři kauzy „milion pro Chovance.“

Nepříjemnosti řeší také ministr vnitra Milan Chovanec, kolem kterého údajně krouží (kroužil) stín úplatku. Chovancovým soupeřem je v kauze, pro niž se vžil název Česká pošta, podnikatel Lukáš Čadek. Ten vytrvale vyhrožuje „třaskavým materiálem“, který prý Chovancovi může zlomit vaz.

Zatím můžeme jen konstatovat, že si oba muži přes média vracejí útoky, kladou otázky a vyvracejí pochybnosti. Naposledy jde o odpovědi na 15 otázek, které ve snaze rozcupovat Čadka uveřejnilo ministerstvo vnitra a Chovanec na tiskové konferenci a na svých stránkách. Jak reagoval podnikatel, si můžete přečíst na serveru Lidovky.cz.

Krym, mapa

To Vladimir Putin má jiné starosti. Vyjel totiž na obhlídku anektovaného Krymu. Nejde však o cestu dobyvatele, nýbrž o výpravu, která má posílit chuť Rusů jezdit dovolenkovat na poloostrov ukradený Ukrajině.

Moskvu nově trápí čísla, podle nichž na Krym přijelo letos až o dvě třetiny turistů méně, než když patřil Kyjevu. O tom, že to s podporou turismu na poloostrově myslí Rusko vážně, svědčí i další kroky: levnější letenky, letecké linky z padesáti ruských měst, spojení léčebných procedur s popíjením ruského vína, atp. Nechci podceňovat Putina, ale alkohol by mohl být ten správný tahák.

Kromě obrázků krymské idylky servírovala Putinova administrativa i výhružky směřované k ukrajinskému konfliktu. Podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova chystá Kyjev novou ofenzivu v Donbasu

Žena stojí před svým domem na předměstí Doněcku. Její dům byl zničen při...
Ukrajinský voják (vlevo) a britský instruktor během výcviku.

Krym mezi oblíbené prázdninové destinace Čechů nepatří. Na rozdíl od Bangkoku, kam míří baťůžkáři i milovníci luxusnějších dovolených. A právě thajskou metropoli zaskočil v pondělí pumový útok. Mrtví se nejprve počítali na desítky, večer se odhad točil kolem 16 obětí, jsou mezi nimi i cizinci.

„Neví se, jestli tam nebyli nějací Češi, byť ten předpoklad je relativně pozitivní kvůli tomu, že není hlavní sezona, která vždycky bývá mezi listopadem a únorem,“ komentovala tragédii mluvčí zamini Michaela Lagronová. Trhavina byla ukrytá v motocyklu a není známo, kdo za útokem stojí. Muslimští extremisté útočí hlavně na jihu země a Bangkoku se vyhýbají. Tak snad se časy nemění.

Trosky spálených motocyklů na místě, kde vybuchla trhavina.

Smutné zprávy připravilo pondělí i pro milovníky zvířat. První tragédie se odehrála na norkové farmě na Jindřichohradecku. Zatím neznámí útočníci tam postříkali zvířata barvou (aby se jejich kůže nedala prodat). Zemřelo 13 norků a jak vysvětluje Státní veterinární správa, uhynula zvířata kvůli stresu po útoku.

Pod druhou smutnou akcí jsou podepsané ruské úřady, které v kvůli evropskému embargu nařídily zabít „několik desítek živých káčat podezřelého původu“. „Je to zcela mimo lidské chápání,“ komentovala krutou likvidaci mladých kachen mluvčí ruské odbočky Mezinárodního fondu na ochranu zvířat Anna Filippovová.

K oběma událostem pasuje: Lidská blbost nezná hranic. Bohužel.

Radovat se lze tak alespoň z toho, že kolem Paříže se prohánějí klokani. Anomálii má na svědomí zoologická zahrada v městečku Emancé, kde byly v 70. letech děravé ploty.

CO JEŠTĚ STOJÍ ZA PŘEČTENÍ:

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!