Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Vyberte si dobře svého poradce

Česko

Dobrý finanční poradce je k nezaplacení. Ušetří domácnosti čas i peníze. Jak ale vybrat dobrého, který nebude pouhým prodejcem předražených pojistek?

Zásada č. 1: Najděte poradce dříve, než on najde vás Finančního poradce si většina domácností nevybírá. Je to on či ona, kdo je kontaktuje a nabídne své služby. I v takovém případě může být přínos finančního poradce nezanedbatelný, přesto je vhodnější si finančního poradce vybrat dříve, než si některý vybere vás.

Jste-li kontaktováni finančním poradcem, dostáváte se před jedinou volbu: Buď jeho služby využijete, bude-li vám připadat schopný, nebo ne. Nemáte žádnou možnost ovlivnit, kdo vás s nabídkou finančního poradenství osloví. Nejzkušenější finanční poradci přitom již náhodné klienty příliš často neoslovují. Reference jejich stávajících klientů jim zajišťuje dostatek práce a jsou ušetřeni namáhavého a nejistého hledání nových zákazníků.

Včasná spolupráce s kvalitním finančním poradcem navíc může ušetřit nespočet starostí i nákladů. Aktivně se lidé na poradce nejčastěji obracejí až v okamžiku, kdy si připustí vážnost svých finančních problémů. To je ale mnohdy již příliš pozdě a ani nejlepší poradce nedokáže potíže bezbolestně vyřešit. Optimální je začít spolupracovat s finančním poradcem v době, kdy domácnost necítí žádnou takovou potřebu. Zkušený odborník dokáže odhalit rizika, která mohou být zrakům rodiny skryta, ale představují hrozbu nemalé finanční ztráty.

Zásada č. 2: Ptejte se, ptejte se, ptejte se...

Nikdo není odborníkem ve všech oblastech lidského počínání. V dnešní době úzké specializace je to obzvláště pochopitelné. Proč by měl výborný jaderný fyzik rozumět pojištění? Proč by měl zručný řemeslník sledovat kapitálové trhy a hledat optimální zhodnocení úspor? Ano, jisté povědomí a způsob uvažování o vlastních financích jsou nezbytné. Zejména pro možnost posouzení kvality nabízených řešení.

Finanční poradce by měl být schopen své řešení nejen odprezentovat, ale také řádně vysvětlit. Pokud vám není cokoli zcela jasné, ptejte se. Nejste ve škole a za neznalost vám nikdo nesníží hodnocení. Není ostudou něco nevědět, větší ostudou je podepsat a nevědět co.

Ani zkušený poradce nemusí vše vědět spatra. V takovém případě by ale rozhodně neměl „vařit z vody“, ale měl by se s vámi domluvit, že informaci zjistí a pošle e-mailem nebo zatelefonuje. Základní informace by samozřejmě měl znát a měl by je být schopen vysvětlit. Zásada č. 3: Ověřujte důležité informace Finanční poradce musí dát klientovi čas na rozmyšlenou. Po prezentaci řešení si máte před podpisem smluv, kterými je řešení realizováno, ověřit důležité informace, které vám poradce předal. Nejsnáze lze informace prověřit na odborných finančních serverech, kde lze i položit konkrétní dotaz zkušenějším čtenářům – či přímo finančním poradcům. Vhodné je být obezřetní při doporučeních a radách známých, kteří s financemi nemají příliš bohaté zkušenosti. Jejich rady je dobré si vyslechnout, ale neřídit se jimi slepě. V dobré snaze pomoci a poradit nezřídka poskytnou medvědí službu. *

O autorovi| Petr Zámečník, Autor je šéfredaktor Investujeme.cz a Hypoindex.cz

Autor:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...