Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Vybírání plné tajností. Jinak to prý ale nešlo

Česko

Neúspěšným kandidátům by se špatně vracelo do domácí politiky, vysvětloval švédský premiér Fredrik Reinfeldt, proč uchazeči nemohli o svých ambicích mluvit nahlas.

BRUSEL/PRAHA „Chtěl bych být stálým šéfem EU.“ Anebo jinak: „Rád bych byl šéfem unijní diplomacie.“ Téměř žádný z uchazečů o nově definované vrcholné posty podobnou větu nevyřkl. A to navzdory faktu, že zvláště v posledních dnech kandidátů přibývalo -těch skutečných i domnělých.

Tajnosti provázely výběr budoucího stálého předsedy Evropské rady (neboli „evropského prezidenta“) a vysokého představitele pro zahraniční a bezpečnostní politiku („evropského ministra zahraničí“) od počátku až do konce. Ostatně ani britský premiér Tony Blair, který byl dlouho považován za favorita na první ze zmíněných funkcí, o svých ambicích nijak otevřeně nemluvil. Což ovšem neznamená, že jen v tichosti čekal, jak to dopadne. Podle britského tisku totiž ještě nedávno, kdy už mu přestávaly věřit i sázkové kanceláře, obvolával evropské státníky. Konečný vítěz prezidentského klání Herman Van Rompuy zase mluvil o vlastnostech, které by měl stálý šéf unie mít (a které sám splňoval).

Jedním z mála kandidátů otevřeně mluvících o své kandidatuře byla zároveň i jedna z mála žen v poli uchazečů: bývalá lotyšská prezidentka Vaira Vikeová-Freibergová. Obsazování nových postů zároveň označila za neprůhledné a fungování EU dokonce přirovnala k Sovětskému svazu. Další paralelu nabídl bruselský zpravodaj agentury AFP, podle nějž výběr kandidátů připomínal konkláve, na němž se vybírá nový papež. Chyběl jen bílý kouř na konci - tedy znamení, že se našel ten pravý.

Zprůhlednit výběr se pokoušeli Poláci, kteří přišli s návrhem, aby probíhalo veřejné slyšení kandidátů. Před pár dny ale od svého požadavku ustoupili.

Švédové, kteří jakožto země předsedající EU dohadování dirigovali, ale trvali na výběru za zavřenými dveřmi. A jejich premiér Fredrik Reinfeldt přišel i s přesvědčivým argumentem: „Dokážete si představit, že premiér nějaké země nahlas prohlásí, že by rád dělal něco jiného? A pak se v pondělí vrátí domů a řekne lidem:,Nevybrali mě, ale mám vás rád...‘. “

Autor: