Pondělí 8. března 2021svátek má Gabriela 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vybízím ke zdrženlivosti u volebních věcí, říká soudce ÚS

Ústavní soudce Jiří Nykodým.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ústavní soudce Jiří Nykodým. | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

PRAHA V 19 nálezech Ústavního soudu byl v nesouhlasící menšině. Jiří Nykodým varoval ostatní soudce před zásahy do penzí a vybízí je k zdrženlivosti především u volebních věcí.

LN Byl jste celý život advokát, teď poprvé v životě pracujete ve státním sektoru. Jaký jste měl dojem po příchodu na Ústavní soud?
Hlavní dojem bylo ticho. Najednou mi nikdo nevolal. Měl jsem relativně velkou advokátní kancelář, pořád mi zvonil mobil, pořád nějaké vyrušování z porad... A najednou sedím v obrovské místnosti s výhledem na Špilberk, a nic. Tady na stole mám vizitky, nechal jsem jich po nástupu udělat pět set, a jestli jsem jich za tu dobu rozdal pět?

LN Podle statistik Ústavního soudu patříte k soudcům, kteří své věci vyřizují nejrychleji – a nikoli nutně odmítavě. Také advokátský návyk?
Ano. Říkám si, že lidé mají dostat naše rozhodnutí co nejdřív. I za cenu, že nebude perfektní; protože nejhorší je to čekání. Někdo podal žalobu, dva roky se nic neděje, a najednou přijde obsílka. Jiného případ traumatizuje, chce ho mít vyřešen, jakkoli. Třeba bude zprvu zklamán, ale je to odbyto, vyřízeno.

LN Mezi nesouhlasící menšinu jste patřil i v loňském rozhodnutí o penzích, jehož důsledky teď řeší vládní koalice. Ústavní soud se podle vás do věci vůbec vkládat neměl, protože je jen na parlamentu, zda bude systém víc solidární, nebo víc zásluhový?
Ano. I tady jsme ale byli proti jen dva – v tomto případě s profesorem Musilem. Můžu žehrat, že vkládám do důchodového systému víc, někdo jiný méně, a přesto je můj i jeho důchod podobný. Ale to patří k podstatě průběžného penzijního systému už od Bismarcka.

LN Na Ústavním soudu jste se po krajských volbách zabývali situací v Karlově Studánce. Po soudním zásahu se opakovaly i volby v Krupce. Jako volič nejsem rád, když mě soudy ženou znovu k urnám – ačkoli jsem peníze za hlas nebral ani si účelově neměnil adresu.
Vtom jsem s vámi ve shodě, proto vybízím k zdrženlivosti. V nálezech dáváme podnět zákonodárci, aby se těmto situacím předcházelo ještě před aktem volby. Už za dnešní právní úpravy platí, že na voličský seznam se nemusí převzít každý, kdo je hlášen k trvalému pobytu. Ten nezapsaný se pak může bránit ve správním řízení a u soudu. Horší je jen kobercový nálet.

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...