5. ledna 2018 11:55 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Členové dotačního výboru nesouhlasí s tím, že nedostanou celou zprávu OLAF

Čapí hnízdo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čapí hnízdo. | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Výbor regionální rady Regionálního operačního programu (ROP) Střední Čechy, který by měl v polovině ledna jednat o vyjmutí farmy Čapí hnízdo z evropského financování, nebude mít k dispozici zprávu Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF). Člen výboru za opoziční STAN Věslav Michalik s takovým postupem nesouhlasí, podle něj pak není o čem jednat.

Ředitel úřadu regionální rady Kamil Munia před Silvestrem Michalikovi údajně řekl, že zprávu OLAF uvolní hned, jak bude předložena. „Když jsem s ním hovořil ve čtvrtek dopoledne, tak mě ujistil, že bude součástí materiálů, které dostaneme jako podklady na jednání výboru. 

Takže budeme mít deset dní na to, abychom se s tím seznámili,“ uvedl Michalik. 

Nakonec se ale prý dozvěděl, že výboru mají stačit informace zveřejněné ministerstvem financí. „My s tím nesouhlasíme, nevidím důvod, abychom jednali o vyjmutí,“ dodal Michalik.

Věslav Michalik
Kauza Čapí hnízdo.

Zprávu požaduje také člen výboru za ODS Michael Pánek, který tvrdí, že mu ji Munia odmítl vydat na příkaz hejtmanky. Pokorná Jermanová i Munia to ale už ve čtvrtek odmítli. „Obrátila jsem se na ředitele Úřadu regionální rady ROP. Střední Čechy už před koncem roku, abych se s dokumentem mohla seznámit. Bohužel jsem jej zatím neobdržela,“ vyjádřila se podobně další členka výboru za ODS Jana Poláková. 

Výbor ROP Střední Čechy bude jednat o vyjmutí farmy Čapí hnízdo z evropského financování 16. ledna, oznámila hejtmanka Pokorná Jermanová.

Kvůli padesátimilionové dotaci pro Čapí hnízdo obvinila policie premiéra Andreje Babiše (ANO) a žádá Sněmovnu o jeho vydání. Ministerstvo financí navrhlo úřadům, aby vyňaly z evropského financování projekty, které vyšetřuje OLAF nebo jsou předmětem správního či trestního řízení. Ve středních Čechách se to týká Čapího hnízda a menšího projektu na Mladoboleslavsku.  

ČTK