28. listopadu 2017 17:48 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Parlamentní výbor si pozval k případu Babiše a Faltýnka policistu a státního zástupce

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Mandátový a imunitní výbor si kvůli žádosti o vydání předsedy ANO Andreje Babiše a místopředsedy hnutí Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání pozval vyšetřovatele a státního zástupce. Oba před poslanci mluvili už v minulém volebním období, kdy výbor o vydání poslanců rozhodoval poprvé.

Zpravodajkou k policejní žádosti určil výbor na svém úterním jednání bývalou ministryni školství Kateřinu Valachovou (ČSSD), řekl novinářům jeho předseda Stanislav Grospič (KSČM).

Výbor se v úterý sešel dvakrát, jeho jednání přerušila plenární schůze Sněmovny. Celkově zasedání trvalo přes tři hodiny, a přesto se nepodařilo stihnout všechny body programu. Případ Babiše a Faltýnka přišel na řadu v druhé části jednání, ve čtvrtek se výbor vrátí k žádosti o vydání bývalého pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS) v souvislosti s kauzou předražené karty opencard.

Grospič novinářům řekl, že výbor v usnesení požádal o součinnost orgány činné v trestním řízení. „Tedy vyšetřovatele krajského ředitelství policie v Praze a dozorujícího státního zástupce. Žádost směřovala k tomu, aby přišli, zároveň bylo požádáno o možnost seznámit se se spisem,“ konstatoval Grospič.

Podobně postupoval mandátový výbor i v minulém volebním období, kdy o žádosti o vydání rozhodoval poprvé. Policista Pavel Nevtípil a státní zástupce Jaroslav Šaroch předstoupili před výbor koncem srpna. Sněmovna pak oba poslance v září ke stíhání vydala. Poté, co Babiš a Faltýnek obhájili mandát v říjnových volbách, bylo jejich stíhání přerušeno. O vydání tak musí znovu rozhodnout Sněmovna v novém složení.

Zasedání výboru, kterého by se měli zúčastnit i zástupci policie a státního zastupitelství, ale také Babiš s Faltýnkem, zatím nemá určený termín. Grospič to vysvětlil mimo jiné tím, že Nevtípil i Šaroch musejí být zbaveni mlčenlivosti. „Aby mohli podat relevantní informace k tomu, na co se budou a můžou členové výboru ptát,“ uvedl.

Policie obvinila vedle Babiše a Faltýnka kvůli padesátimilionové dotaci na farmu Čapí hnízdo dalších devět lidí včetně Moniky Babišové. Babiš je podezřelý z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů EU. Faltýnka policie podezírá z dotačního podvodu. Oba podezření odmítají a hovoří o politické motivaci stíhání.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz