3. března 2011 17:26, aktualizováno  18:34 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Výbor žádá kvůli korupci hlavu Parkanové, ta rezignovat nehodlá

Vlasta Parkanová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlasta Parkanová | foto: Lidové noviny

PRAHA Sněmovní branný a bezpečnostní výbor vyzval místopředsedkyni sněmovny a bývalou ministryni obrany Vlastu Parkanovou (TOP 09, dříve KDU-ČSL), aby v souvislosti s odchodem Miroslava Krejčíka z čela Vojenského zpravodajství odstoupila z veřejných funkcí. Novinářům to řekl po Krejčíkově slyšení na uzavřeném zasedání výboru jeho předseda František Bublan (ČSSD).

Parkanová podle něho jako ministryně nezvládla v souvislosti s Krejčíkovým odstoupením svou funkci. Také podle ministra obrany Alexandra Vondry (ODS) byly okolnosti nestandardní.  "Ten odchod byl skutečně podivný," podotkl po jednání Vondra. O zakázkách se prý nic nového nedozvěděl.

Parkanová však bere výzvy poslanců rezervovaně. Podle ní Krejčík využil slyšení jen k vlastní obhajobě. "V této souvislosti nerozumím tomu, proč mě výbor hlasy opozičních poslanců vyzval k odstoupení, a samozřejmě, že o této možnosti vůbec neuvažuji," říká místopředsedkyně sněmovny.

Bývalého šéfa vojenské rozvědky Miroslava Krejčíka si poslanci pozvali, aby vysvětlil, jak je to s pochybnými armádními zakázkami, které nesou známku korupčního jednání.

Krejčík vs. Parkanová
Ke Krejčíkově odchodu z čela zpravodajství před čtyřmi lety údajně vedl diskreditační materiál na náměstky Parkanové, která v té době obranu vedla. Získávání údajů prý řídil přímo Krejčík, který to ale popírá a podal kvůli dokumentu v lednu trestní oznámení na neznámého pachatele.

Krejčík měl na výboru vypovídat hlavně o armádních zakázkách. Vondra uvedl, že ale mluvil především o okolnostech svého odchodu. K zakázkám se současný ministr obrany prý nic zásadního nového nedozvěděl. Také podle místopředsedy výboru Jana Vidíma (ODS) nové informace v tomto směru nezazněly.

Korupční skandály na ministerstvu obrany

 • Pronájem stíhaček Gripen
  První verzi smlouvy, kterou v roce 2002 schválil kabinet Miloše Zemana obklopilo po reportáži švédské televize podezření z uplácení politiků.
 • Nákup obrněnců Pandur
  Za 14,4 miliardy nakoupila armáda 107 transportérů. Ve srovnání s pořizovací cenou pro jiné země byla hodnota neúměrně vysoká.
 • Nákup nákladních vozů Tatra
  Armáda si v roce 2006 objednala bez soutěže 556 vozů za 2,6 miliardy. Později zakázku navýšila. Nyní se řeší několik podezření z uplácení.
 • Zakázky vojenských ubytovacích a stavebních správ
  Protikorupční policie navrhla obžalovat 42 podnikatelů a dvanáct zaměstnanců ministerstva obrany za pletichaření s tendry.
 • Deblokace sovětského dluhu
  V roce 2003 česká armáda získala od ruské strany 24 vrtulníků Mi-24/35. Na vymáhání zbylých peněz se podílelo několik soukromých firem, které však dosud nesplnily své závazky vůči české vládě.
 • Likvidace nepotřebné munice
  Policie dlouhodobě kritizuje, že často nedochází kvůli nízké kontrole k úplné likvidaci techniky.

Zástupci armády a ministerstva obrany jsou poslední dobou ve sněmovně častými hosty. Minulý týden hájili před kontrolním výborem rychlý stomilionový nákup sanitek.

Pochybné tatrovky
Krejčík zatím konkrétněji naznačil obrysy jen jedné kapitoly - nákupu nákladních tatrovek. Podle něj měli agenti pochybnosti o tom, že všechny peníze vyčleněné na zakázku za více než 2,7 miliardy směřují skutečně jen do nákupu.

Ondřej Stratilík, Lidovky.cz, ČTK
Ondřej Stratilík

Autor

Ondřej Stratilíkondrej.stratilik@lidovky.czČlánky
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

Advantage Consulting, s.r.o.
ZÁMEČNÍK - SVÁŘEČ

Advantage Consulting, s.r.o.
Olomoucký kraj
nabízený plat: 18 000 - 25 000 Kč