Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Stav zraněných po výbuchu na Libavé se lepší, jeden už je z nemocnice doma

Jeden z vjezdů do vojenského újezdu Libavá, kde došlo při výbuchu munice ke zranění devíti vojáků. foto: Filip Fojtík, MAFRA

Stav pěti lidí hospitalizovaných ve Fakultní nemocnici Olomouc (FNOL) a Vojenské nemocnici Olomouc po pondělním výbuchu munice ve vojenském prostoru Libavá se zlepšuje. Jednoho zraněného lékaři z Vojenské nemocnice ve středu propustili do domácího ošetřování, další by měl následovat do konce týdne.
  12:28aktualizováno  15:31

Ve FNOL skončili na traumatologické klinice dva lidé se středně těžkým zraněním, oba transportoval do nemocnice vrtulník.

„Oba by měli být do konce týdne z naší nemocnice propuštěni – jeden do domácího léčení, druhý do spádového zdravotnického zařízení. Jejich stav se postupně zlepšuje,“ řekl mluvčí Adam Fritscher.

Lépe jsou na tom také zranění hospitalizovaní ve Vojenské nemocnici Olomouc. Podle primáře oddělení chirurgie Miroslava Najdekra nemocnice přijala šest lidí, nikdo nebyl v akutním ohrožení života. Tři byli ošetřeni ambulantně, hospitalizovaní po dnešku zůstávají dva.

„Jednoho jsme dnes propustili do domácího ošetřování,“ sdělil primář s tím, že zbylí dva jsou v pořádku a jejich stav se zlepšuje, v nemocnici ale ještě prozatím zůstanou.

Výbuch ve vojenském prostoru Libavá nastal v pondělí krátce po jedenácté hodině během plánovaného výcviku pyrotechniků. Explozi zatím neupřesněné munice nepřežil jeden voják, zranilo se osm lidí, z toho sedm vojáků a jeden civilní zaměstnanec, zasáhly je střepiny. Tři lidé byli po ošetření v ambulanci propuštěni do domácí péče hned v pondělí.

Tragédie se podle vyjádření ministryně obrany Jany Černochové (ODS) stala, když vojáci likvidovali munici. Všichni zasažení byli čeští občané a příslušníci Centra zabezpečení munice Týniště nad Orlicí, uvedlo ministerstvo obrany.

Vojenská policie vyšetřuje výbuch munice pro podezření z usmrcení z nedbalosti a ublížení na zdraví z nedbalosti. Trestní řízení vede proti neznámému pachateli, uvedla její mluvčí Kateřina Mlýnková.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!