21. srpna 2017 14:31, aktualizováno  18:49 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Výbuch při havárii v pardubické společnosti Explosia zranil tři lidi

Hasiči (ilustrační).  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hasiči (ilustrační). | foto:  Dan Materna, MAFRA

PARDUBICE Výbuch při havárii lisu v pardubické společnosti na výrobu výbušnin Explosia v pondělí zranil tři lidi, řekli generální ředitel firmy Josef Tichý a mluvčí policie Eva Maturová. Škoda se předběžně odhaduje na 15 milionů korun.

Podle Tichého vybuchl lis na tvarování zrn střelného prachu. „Tři středně těžce zranění byli převezeni do nemocnice. Na místě pracují naši vyšetřovatelé, je tu Český báňský úřad,“ uvedla Maturová.

Podle mluvčího společnosti Martina Vencla byli zranění zaměstnanci proškoleni a znali zásady bezpečnosti práce. Stroj, který explodoval, nevykazoval žádné závady. „Došlo k technologickému zahoření střelného prachu při jeho lisování,“ uvedl Vencl.

Hasiči zajistili objekt výroby střelného prachu, který byl poškozen výbuchem. Celková škoda bude záležet na míře poškození strojního vybavení i budovy. „Ostatní výroba v podniku je zachována, žádná omezení nejsou. Budova je opáskovaná, ale její okolí je naprosto nedotčené,“ řekl Vencl.

Podle policejní mluvčí Maturové byla budova, v níž nastal výbuch, poškozena jen mírně. „Když bylo rozhodnuto, že je bezpečná, vstoupili vyšetřovatelé dovnitř a ohledávají místo exploze. Uvidíme, zda došlo k pochybení člověka nebo k závadě na stroji, který střelný prach zpracovával,“ řekla Maturová. Podle ní může celé vyšetřování trvat měsíce i roky.

Při nehodě do ovzduší unikly zplodiny po zahoření prachu v množství, které není pro okolí škodlivé. Generální ředitel společnosti Explosia jmenoval odbornou komisi, která bude při vyšetřování nehody spolupracovat s policií a zástupci Obvodního báňského úřadu.

Při výbuchu v Explosii 20. dubna 2011 zahynuli čtyři zaměstnanci firmy. Exploze v podniku na výrobu výbušnin a trhavin zničila dva železobetonové podzemní objekty, další budovy poškodila. V objektu se vyráběl Perunit, což je trhavina dynamitového typu, která se používá zejména na odstřel skalního masivu.

Největší výbuchy munice či trhavin byly v Explosii a Vrběticích

  • 13. ledna 2003 - Výbuch ve zbrojovce Sellier&Bellot ve Vlašimi na Benešovsku zabil jednoho člověka a dalšího zranil. Explozi způsobily zbytky třaskavé rtuti v opuštěném objektu.
  • 13. listopadu 2007 - V Poličských strojírnách vybuchl při likvidaci armádní munice granát. Exploze vážně zranila jednu ženu, další dva pracovníci utrpěli lehčí zranění. Po výbuchu vznikl požár, který zaměstnanci uhasili.
  • 14. prosince 2007 - V areálu bývalých armádních skladů v Novém Městě pod Smrkem - Hajništi, kde firma STV Group likvidovala vyřazenou munici, se ozvaly výbuchy a vypukl požár. Po dvou hodinách se jej podařilo zlikvidovat. Jeden člověk utrpěl popáleniny.
  • 20. dubna 2011 - Výbuch v areálu pardubické firmy Explosia zničil dva železobetonové podzemní objekty, další budovy poškodil. V objektu se vyráběl Perunit, což je trhavina dynamitového typu. Exploze usmrtila čtyři lidi, dalších devět se zranilo. Přesnou příčinu neštěstí s nejvíce oběťmi na životech za posledních 15 let se nepodařilo určit.
  • 16. října 2014 - V muničním areálu u Vrbětic, části obce Vlachovice na Zlínsku, vybuchl sklad s 58 tunami vojenského materiálu včetně munice. Při výbuchu zahynuli dva lidé. V prosinci pak explodoval další sklad s 98 tunami vojenského materiálu. Oba objekty si pronajímala firma Imex Group. Areál dodnes čistí pyrotechnici.
  • 9. září 2015 - V areálu Poličských strojíren explodovalo 320 tun střelného prachu v hale o rozměrech přibližně 100 krát 50 metrů. Střecha haly při explozi odletěla více než 50 metrů do lesa. Při následném požáru se lehce popálili dva lidé.
  • 21. září 2015 - V podniku výrobce munice Sellier&Bellot ve Vlašimi na Benešovsku explodoval střelný prach. Zahynuli tři zaměstnanci. Policistům se příčinu exploze nepodařilo zjistit a případ byl na přelomu loňského a letošního roku odložen.
  • 23. února 2017 - Série výbuchů v Poličských strojírnách zranila 19 lidí včetně hasičů, tři lidé utrpěli těžká popálení. Výbuch způsobila trhavina TNT, která byla součástí munice.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz